Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стара София в старите български ленти

Тримата рицари от ляво надясно: Олег Попов, Славчо Николов, Олег Ковачев
Снимка: Д. Русинова/БНФ

Стара София оживява чрез старите български ленти в една вълнуваща инициатива на кино "Влайкова". Поредица от прожекции запознават младата аудитория с лика на столицата през 50-те, 60-те, 70-те години на миналия век, запаметен в някои от класиките на българското кино. 

Завръщаме се в атмосферата на филма "Рицар без броня", чиято прожекция очаква зрителите в кино "Влайкова" днес (2 септември) от 18 ч.

Олег Ковачев е на територията на "Terra Култура", за да си припомним заедно посланията на любимия филм за деца и възрастни, заснет през 1965 година по сценарий на Валери Петров и под режисурата на Борислав Шаралиев.

Ковачев споделя за своя път от актьорската мечта към професиите режисьор и оператор, на които посвещава битието си. По думите на артиста в киното не трябва да има фалш.

"Рицар без броня" е сниман в новопостроения по онова време кв. "Хиподрума", както и в кв. "Цар Иван Асен II" и в Киноцентъра, разказва Ковачев.

На 9 септември кинолюбителите ще имат рядката възможност да гледат филма "Животът си тече тихо" (1957) на Бинка Желязкова и Христо Ганев. Филмът е спрян от разпространение почти веднага след появата си на голям екран, тъй като показва превръщането на партизаните в антигерои.

На 11 ноември ще се състои прожекция на филма "Прокурорът" (1968) – също цензуриран поради политически причини.

Всяка прожекция завършва с дискусия, в която участват един архитект и един кинокритик.

Ковачев отправя покана към слушателите да се запознаят и с програмата "Световна класика в кино "Влайкова", която ще представи 12 световни филма и 4 български класики с трудна съдба.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50