В епизод 555 "Трамвай по желание" представя на своята публика разноликият театрал Душко Добрев.
Сухата справка показва, че Добрев е завършил театрална режисура в класа на проф. Христо Христов и Апостол Карамитев през 1973г. – последният випуск на незабравимия Чочо. После творческите пътеки го отвеждат в театрите на Шумен, Разград, Търговище, Габрово, Русе, Враца, Перник, Кюстендил, Дупница, софийският Държавен пътуващ театър. В периодът до 2010 г. реализира над 150 постановки.
Междувременно пред приемчивият режисьор влиза в прехода, като създава, заедно с Тодор Анастасов и Невена Мечкарова първата частна театрална школа– Актьорска театрална формация (АТФ1) през 1991г. Някъде по същото време приема и поканата на проф. Георги Иванов да преподава режисура на студентите в специалност "Сценография" в Националната художествена академия в София.
Важна линия в творческите и житейски разбирания на Душко Добрев е и работата с деца. От началото на новото хилядолетие той създава театрална формация "Бременските музиканти" за деца и възрастни. Пише осем пиеси, играни в училища, читалища и театри в България с над 800 представления.
Дали от атмосферата в НХА или по неведом генетичен път, паралелно с театъра режисьорът започва да търси истината в живота и като художник. Между анализа на интелекта и интуицията на душата, той създава великолепни платна с пейзажи, които изразяват и спокойствие, и драматизъм.
И днес Душко Добрев не оставя встрани театралното поприще. В разгара на ковид кризата той, заедно със съпругата си Мария разнасят атмосфера и подаръци в Кюстендил като Дядо Коледа и Снежанка, а приходите от представленията отиват за благотворителност, в помощ на дете с увреден слух.
Разумът или сърцето задвижват този неуморен творчески механизъм, наречен Душко Добрев? И двете, както е при повечето хора на изкуството. И все пак мотото на театрала е: анализът е най-великото чудо, с което Господ ни е дарил.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg