Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

| обновено на 17.09.24 в 12:19
Снимка: БТА

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова, доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за необходимостта от план за защита на здравето по време на горещи летни вълни в България.

"Сега, когато предстоят хладните месеци, е добре да се направят планове и разчети какво може да се направи, така че да се намали смъртността по време на горещите вълни за следващото лято", споделя Спасова. Тя допълни, че вече е проведен предварителен разговор със Световната здравна организация, като предстои събирането на заинтересованите лица за изготвяне на национален план.

Спасова отбеляза също, че като експерт е предложила включването на такъв план в "Плана за устойчива енергия и климат" на Столична община. Въпреки това, в отчета на общината липсва информация дали такъв план вече е разработен. Според нея изследванията показват, че такива планове могат да спасят до 80% от потенциалните жертви на горещи вълни. Тя даде пример със Западна Европа, където, ако тези планове не бяха приложени, жертвите щяха да бъдат с 80% повече, а при възрастните хора дори с 100%.

"Може би именно липсата на такъв план е причината България да се нареди на второ място в Европа по брой жертви на горещи вълни, след Гърция", коментира Спасова. По нейни изчисления, през изминалата година в България около 1500 души са загубили живота си вследствие на горещите вълни, което е три пъти повече от жертвите на пътно-транспортни произшествия за същия период.

Тя подчерта важността на градоустройството като мярка срещу горещите вълни, както и на повишаването на обществената осведоменост относно правилното поведение в такива ситуации.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12