Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

| обновено на 17.09.24 в 12:19
Снимка: БТА

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова, доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за необходимостта от план за защита на здравето по време на горещи летни вълни в България.

"Сега, когато предстоят хладните месеци, е добре да се направят планове и разчети какво може да се направи, така че да се намали смъртността по време на горещите вълни за следващото лято", споделя Спасова. Тя допълни, че вече е проведен предварителен разговор със Световната здравна организация, като предстои събирането на заинтересованите лица за изготвяне на национален план.

Спасова отбеляза също, че като експерт е предложила включването на такъв план в "Плана за устойчива енергия и климат" на Столична община. Въпреки това, в отчета на общината липсва информация дали такъв план вече е разработен. Според нея изследванията показват, че такива планове могат да спасят до 80% от потенциалните жертви на горещи вълни. Тя даде пример със Западна Европа, където, ако тези планове не бяха приложени, жертвите щяха да бъдат с 80% повече, а при възрастните хора дори с 100%.

"Може би именно липсата на такъв план е причината България да се нареди на второ място в Европа по брой жертви на горещи вълни, след Гърция", коментира Спасова. По нейни изчисления, през изминалата година в България около 1500 души са загубили живота си вследствие на горещите вълни, което е три пъти повече от жертвите на пътно-транспортни произшествия за същия период.

Тя подчерта важността на градоустройството като мярка срещу горещите вълни, както и на повишаването на обществената осведоменост относно правилното поведение в такива ситуации.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10