Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За райския газ и борбата с употребата на наркотични вещества

Д-р Караджов: Системата за контрол е някак много дълбоко издънена и корумпирана

Снимка: Clinica.bg

За борбата с разпространението на райски газ и употребата на наркотични вещества в Lege Artis разговаряме с д-р Юлиян Караджов, биохимик и експерт по наркотични вещества.

Промени в закона за здравето предвиждат пълната забрана на райски газ освен в посочени законово случаи. Столична дирекция на вътрешните работи извършва проверка за нерегламентирани реклами на райски газ на територията на всички училища. Това се случва, след като директорът на Втора английска гимназия подаде сигнал за стикери с QR кодове, насочващи учениците към нелегална продажба на райски газ – вещество, забранено по закон за лица под 18 години.

Борбата с употребата на наркотични вещества трябва да започне с борба срещу корупцията сред оказващите контрол власти, по думите на д-р Караджов. Като пример експертът посочва проверките в заведения, които са чиста формалност и са безрезултатни, тъй като собствениците биват предизвестени за акцията.

"Системата за контрол е някак много дълбоко издънена и корумпирана.", заявява д-р Караджов и допълва, че поради това 30-годишните усилия се провалят на всички фронтове. Дори да бъде приет закон, в който всичко да е прекрасно написано, той не би проработил, докато не бъде преборена корупцията в администрацията, полицията и прокуратурата.

Информационните кампании, които се разпространяват сред учениците, от една страна, информират, от друга страна, дезинформират, смята д-р Караджов. Те често съдържат пресилени, фалшиви твърдения, а децата са чувствителни към лъжата и спират да вярват още след първото преувеличение, по думите на специалиста.

Вредният ентусиазъм трябва да бъде заменен с внимателно подготвени послания, заявява д-р Караджов.

Нови видове наркотични вещества стават актуални. Д-р Караджов обръща внимание, че райският газ е известен вече повече от два века, но в последните години нанася тежки поражения, защото е твърде достъпен и хората го употребяват в огромни количества. По думите на специалиста няколко вдишвания годишно няма да се отразят на нечие здраве, но когато говорим за ежедневна и многократна употреба, организмът губи витамин B12. Без него нервната система не може да функционира правилно и се стига до форми на парализа, подчертава д-р Караджов. Този риск е безкрайно по-валиден за един детски организъм, който сега се формира, и нанесените щети са необратими, изтъква специалистът.

Тежък проблем представляват синтетичните стимуланти, които не са вкарани още в списъците, което означава, че юридически и технически тези наркотични вещества са легални, уточнява д-р Караджов. Например канабисът е отдавна известна дрога и специалистите знаят какво може и не може да причини тя на човешкия организъм. Една нова синтетична форма на канабиса обаче представлява неизвестна молекула, за която нищо не се знае на практика, заявява д-р Караджов. Който употребява тези нови синтетики, избягва закона, но сам се поставя в позицията на опитно зайче, а последиците може да бъдат фатални, по думите на биохимика.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелени новатори от България: шанс за икономиката и обществото

В центъра на глобалните и националните предизвикателства все по-често застава темата за зелените иновации. Данните от второто издание на проучването "Зелени решения от България 2025" , представени от MOVE.BG по време на конференцията Re:Think Green , показват, че близо 40% от зелените проекти у нас създават иновации с принос на световно ниво ...

публикувано на 29.09.25 в 11:16
Александър Андреев

"Стилът" и откровената простащина в езика на политиците

"Стилът“ и откровената простащина в езика на политиците и какво се случва с обществата у нас, когато медиите безкритично го тиражират, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Александър Андреев , политически наблюдател на "Капитал". В немския език сравнително наскоро се появи една дума –  Fremdscham . Тя означава да се срамуваш за..

публикувано на 29.09.25 в 08:35

Трудът, благословен от Бога

Осъществяването на необикновения риболов, за който се говори в днешното евангелско четиво се показва, че съдбата на всеки човек, от простия рибар до великия цар, е в ръцете на Бога. Там, където се изчерпват човешките възможности, се открива безкрайният простор на Божието могъщество. Този евангелски откъс спира нашето внимание и върху значението на..

публикувано на 28.09.25 в 09:35
Мария Черешева

Мария Черешева: Враждебността към журналистите е политически насърчена

По инициатива на Асоциацията на европейските журналисти (AEJ), "Репортери без граници" (RSF) и Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), два дни коалиция от международни организации, работещи в сферата на свободата на пресата, наблюдава състоянието на медийната среда и институциите у нас. Какви са изводите им, коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 28.09.25 в 09:05
Владимир Николов и съпругата му Мая

Владимир Николов: Възпитанието на децата е най-трудното първенство, в което съм участвал

Волейболистът Владимир Николов заедно със съпругата си Мая – също волейболистка, днес са щастливите родители, които доказаха, че семейството е сила и мечтите се сбъдват с любов, постоянство и талант. Двамата бяха в публиката в Манила и проследиха световния полуфинал по волейбол с победата на България срещу Чехия. На терена синовете им –..

публикувано на 27.09.25 в 16:13