Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и предпочитана дестинация за образователни степени, и кои са най-търсените специалности.
Кристина Божилова, управител на най-голямата образователна консултантска компания в Югоизточна Европа, с офиси в България, Румъния, Сърбия, Албания, Хърватия и Словения, предостави своето мнение по тези въпроси в интервю за предаването "Нашият ден". Тя сподели важни наблюдения относно развитието на образователните тенденции, като подчерта, че настоящото издание на "Световно образование" е особено важно, защото се празнуват 20 години от организирането на форума на Балканите.
По нейните думи тази година интересът към образованието в чужбина е нараснал значително – с 30% повече спрямо предходната година, а броят на студентите, заминаващи за учебната 2024-2025 г., се е увеличил с около 11%. Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти, като 38% от заминаващите през есента избират именно тази държава. Следват Белгия с 12%, както и Италия и Великобритания с по 10%.
Божилова отбелязва също така, че след Брекзит броят на българските студенти, заминаващи за Великобритания, драстично е намалял – от около 2000 през 2014 г. до едва 300-400 през 2021 г. След Брекзит, Нидерландия и Белгия се оказват печелившите държави, като в Нидерландия през 2023 г. се обучават около 5300 български студенти. Българските студенти се нареждат в топ 5 на най-успешните в тази страна.
Други важни тенденции, които тя открои, включват засилващото се изучаване на чужди езици – все повече ученици учат по два езика с цел да имат по-голям избор на държави за бъдещото си обучение. Интересът към Белгия и Италия също нараства през последните години, а през 2024 г. Ирландия се очертава като нова популярна дестинация заради предлагането на широк спектър от програми, финансиране и факта, че е единствената страна в ЕС, в която английският е официален език.
Що се отнася до предпочитаните специалности, Божилова отбелязва промени в интересите на студентите. Ако преди 5-10 години право, туризъм и политика са били най-търсените специалности, днес има нарастващ интерес към инженерните науки, информационните технологии, компютърните и креативните науки. Тези области отразяват глобалната тенденция на новите поколения, които растат с технологиите и се ориентират към сфери, свързани с иновации, изкуствен интелект и дигитални медии.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg