Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Снимка: БГНЕС

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и предпочитана дестинация за образователни степени, и кои са най-търсените специалности.

Кристина Божилова, управител на най-голямата образователна консултантска компания в Югоизточна Европа, с офиси в България, Румъния, Сърбия, Албания, Хърватия и Словения, предостави своето мнение по тези въпроси в интервю за предаването "Нашият ден". Тя сподели важни наблюдения относно развитието на образователните тенденции, като подчерта, че настоящото издание на "Световно образование" е особено важно, защото се празнуват 20 години от организирането на форума на Балканите.

По нейните думи тази година интересът към образованието в чужбина е нараснал значително – с 30% повече спрямо предходната година, а броят на студентите, заминаващи за учебната 2024-2025 г., се е увеличил с около 11%. Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти, като 38% от заминаващите през есента избират именно тази държава. Следват Белгия с 12%, както и Италия и Великобритания с по 10%.

Божилова отбелязва също така, че след Брекзит броят на българските студенти, заминаващи за Великобритания, драстично е намалял – от около 2000 през 2014 г. до едва 300-400 през 2021 г. След Брекзит, Нидерландия и Белгия се оказват печелившите държави, като в Нидерландия през 2023 г. се обучават около 5300 български студенти. Българските студенти се нареждат в топ 5 на най-успешните в тази страна.

Други важни тенденции, които тя открои, включват засилващото се изучаване на чужди езици – все повече ученици учат по два езика с цел да имат по-голям избор на държави за бъдещото си обучение. Интересът към Белгия и Италия също нараства през последните години, а през 2024 г. Ирландия се очертава като нова популярна дестинация заради предлагането на широк спектър от програми, финансиране и факта, че е единствената страна в ЕС, в която английският е официален език.

Що се отнася до предпочитаните специалности, Божилова отбелязва промени в интересите на студентите. Ако преди 5-10 години право, туризъм и политика са били най-търсените специалности, днес има нарастващ интерес към инженерните науки, информационните технологии, компютърните и креативните науки. Тези области отразяват глобалната тенденция на новите поколения, които растат с технологиите и се ориентират към сфери, свързани с иновации, изкуствен интелект и дигитални медии.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35