В епизод 557 "Трамвай по желание" среща своята публика със знаменития български и холивудски филмов режисьор, художник, аниматор и илюстратор Владимир Тодоров.
Автобиографичната книга на Владимир Тодоров "Холивудобългарин" имаше своята софийска премиера само преди дни. Тръгваме към Владо по най-кратките пътища към най-краткия портрет. Преди да прочетем книгата, нека направим кратка равносметка – какво знаем и какво не знаем за световноизвестният творец.
Най-кратко казано, той е познат като най-успелия българин в Холивуд.
Най-кратката справка пък сочи следното. Завършва НАТФИЗ и е приет в лондонското Amblimation Studios, собственост на самия Стивън Спилбърг – нещо, което той не знае, докато не постъпва на работа през 1990 г. Живее и твори в Лос Анджелис от 1997 г., когато става част последователно от "Уорнър брадърс" и "Сони".
В биографията на Тодоров са записани продукции като "Алиса в Страната на чудесата" на Тим Бъртън, поредицата за Хари Потър, "Космически забивки", "Стюарт Литъл", както и по няколко филма на носителя на "Оскар" за "Форест Гъмп" Робърт Земекис – "Полярен експрес", "Беулф", "Майло на Марс", "Коледна песен", "Джак, убиецът на великани" с Юън Макгрегър и "РПУ На оня свят" с Джеф Бриджес. "Стюарт Литъл", "Хари Потър и философският камък", носителят на "Оскар" The ChubbChubbs! и др.
Съвместно с Робърт Земекис работи върху дизайна на "Полярен експрес", "Беоулф", "Коледна песен". Създател е на два късометражни анимационни филма: "Трепет" (Flutter) и "Мечтател" (Dreamer), получили престижни международни награди. Автор е на книгите The Moon Rock, "Капризите на Оливър" (в съавторство с Боряна Тодорова) и "Архипелаг Ню Йорк".
Как изглежда холивудската филмова индустрия отвътре? Как са създадени визуалните образи на триглавото куче Пухчо, Волдемор, кентавъра и Стюарт Литъл? Има ли граници за въображението и творческото себеизразяване? Отговори на тези и много други естествени въпроси ще получите от автобиографичната книга на Владо Тодоров "Холивудобългарин" и от краткия негов радиопортрет в епизод 557 на "Трамвай по желание".
Снимка – БНР
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg