Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 560

Свободен полет към поезията

Александра Александрова и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 560 "Трамвай по желание" представя на своята публика десетото юбилейно издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри", с гост в студиото Александра Александрова, творчески директор на фестивала.

Между 10 октомври и 3 ноември българският зрител ще може да види за първи път едни от най-отличаваните филми, представяни на мащабни кинофоруми като фестивалите в Кан, Берлин и Венеция.

"Синелибри 2024" тази година ще бъде обединен от мотото "Поезия безкрай". Фестивалът отдава почит на велики представители и образци на поетичното изкуство. Това са "Принц на поетите" Пиер дьо Ронсар, чиято 500-годишнина се отбелязва в момента, прочутият чилийски поет и Нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години, безсмъртният мексикански поет, есеист и също Нобелов лауреат Октавио Пас, от чието рождение се навършват 110 години, гениалният ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години, Пол Верлен, поетът "невинен като птиците", от чието рождение се навършват 180 години. Отбелязваме и 120 години от рождението на българския поет и преводач Атанас Далчев.

100-годишен юбилей днешният размирен свят отбелязва и на Труман Капоти, който е убеден, че именно "когато оръдията замлъкнат, музите се чуват".

Мотото "Поезия безкрай" е референция и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс "Криле на желанието". Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е и метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на едни илюзии, заменени с други.

Актуалното звучене на тазгодишното издание се допълва и от визията на плаката, която е генерирана с помощта на AI и е продукт на оригиналната дизайнерска дарба на Radoslava Boor, която майсторски интегрира в проектите си новите технологии.

Десетият "Синелибри" ще бъде открит подобаващо – с поредния шедьовър на Паоло Сорентино "Партенопа", вдъхновен от гръцката митология.

Интересна подробност за публиката на "Трамвай по желание" е хиротезата от епизод 549, че родословието на великия френски поет Пиер дьо Ронсар произхожда от българските земи и по-конкретно от Свищов.


Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05