"Сънят на пациента" е дипломният филм на младата режисьорка Клара Стоянова, която завърши Киноуниверситета "Конрад Волф" в Бабелсберг, Германия.
За граничния период, в който живеем, и за близкото бъдеще – разговор с режисьорката в "Terra Култура".
"Големите промени предизвикват объркване, но точно в такива периоди трябва да се действа най-активно. Те водят до положителни развитие", смята Стоянова, която се вълнува от трансценденталния стил в киното, екранното съзерцание и философските послания на седмото изкуство.
Понятието "трансцендентално кино" е въведено от американския режисьор, сценарист и филмов теоретик Пол Шрейдър. Това е бавно кино, което съзнателно работи със скуката като метод за постигане на съзерцание, разказва Стоянова.
Сюжетът на филма "Сънят на пациента" се развива в близкото бъдеще, когато хората вече не могат да плачат. Екранните персонажи са трима – пациент, лекар и медицинска сестра. По думите на режисьорката във филма се усеща дух на ретро футуризъм, който подхожда на реалността в България.
Късометражният филм беше част от конкурсната програма на фестивала "Златна роза". Публиката е била заинтригувана, макар че екранното произведение може би се е сторило на някои зрители твърде абстрактно, по думите на Стоянова.
В своя дебютен пълнометражен филм режисьорката възнамерява да съчетае ужасното със смешното в една по-ведра история.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg