Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Изкуството в мен: Поезията на Петя Дубарова

Петя Дубарова
Снимка: ФБ страница

Петя Дубарова е родена през 1962 година в Бургас. Започва да пише стихове в най-ранна детска възраст и има първи публикации във вестници и списания. Нейни духовни наставници са поетите Христо Фотев и Григор Ленков.

Независимо от ранната слава, която я превръща в "най-младата сред големите творци на България", Дубарова остава лоялна и добра приятелка, прилежна ученичка и палаво момиче.

Въпреки краткия си живот поетесата оставя след себе си около 200 стихотворения, 50-60 произведения в проза, десетки художествени преводи на песни на "Бийтълс", "Би Джийс", "Смоуки" и "Пух".

Петя споделя, че обожава английския език. Учи в английската езикова гимназия в Бургас, което е нейна мечта. Многократно изнася литературни четения на свои творби пред съучениците си. 

На 16 години поетесата участва във филма на режисьора Георги Дюлгеров "Трампа". По време на снимките, докато се забавлява в една дискотека, Петя среща Пер, швед, в когото се влюбва. Той остава първата ѝ и единствена любов. В дневника си Петя описва Пер като "далечния, светлия, чаровния, нежния". Двамата водят активна кореспонденция известно време, след което той просто престава да ѝ пише. Поетесата с чувствително сърце преживява много тежко тази безмълвна раздяла.

Петя Дубарова е едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, на 18 години, само с намек за огромния талант, който носи, и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя едно негодувание към несправедливостта на съдбата, както и редица догадки какъв би бил животът ѝ, ако беше продължил.

Чуйте актьорските интерпретации на стихотворенията "Посвещение", "Морето", "Изгонени от час" и "Изповед"!

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яница Фендулова „Отслабване на действителности“ (2025)

Съвременното изкуство за отровните двойници

Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим.  Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..

публикувано на 11.04.25 в 14:35

Бъдещето през погледа на експериментатори и новатори на SHAPESHIFT фестивала

SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници.  Темата тази година е Radical Imaginations,..

обновено на 11.04.25 в 11:55
Ивайла Александрова, Руси Чанев и Румен Леонидов

Фондация "Константин Павлов" раздаде първите си награди

Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..

публикувано на 11.04.25 в 11:10

Безплатна работилница по анимация от и за деца "Нещотърсачи"

"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..

публикувано на 11.04.25 в 11:02
Велизара Сърчаджиева

Велизара Сърчаджиева: Живот между сцената и радиото

Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в Софийския университет, специалност "Журналистика и медии". Гледаме я в театъра, слушаме я в новините на програма "Христо Ботев", а в "Нашият ден" разговаряме с нея за сцената, любовта и..

публикувано на 11.04.25 в 10:10