Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Тийнейджърът в мен: Деляна Хаджиянкова

Янислав, Неда. Луиза, Деляна Хаджиянкова, Никол, Мария, Надин
Снимка: БНР

Тя е червенокоса, с лунички, прилича на Пипи Дългото чорапче, но първата ѝ роля е Малкият принц. Обича морето, съученичка е на Петя Дубарова, има над 20 роли в киното, последно я следяхме в сериала "Братя", а сега през вечер може да я гледаме на сцената на Сатиричния театър, където е просто неузнаваема във всяка роля!

За незабравимите спомени от тийнейджърските години и за своя пръв учител Димитър Еленов в "Тийн Тайм" разказва Деляна Хаджиянкова.

Детството на Деляна е било свързано със сцената, тъй като тя от 6-годишна танцува балет, а по-късно посещава уроци при театралния учител Демитър Еленов. Така че, като тийнейджърка, Деляна е момиче с дънки и рошава коса, бързащо по улиците, за да отиде на репетиция. Освен, че се занимава с театър, като малка Деляна е свирила на пиано, експериментирала е с поезия и музика.

За Петя Дубарова, която е срещала в ученическите си години, Деляна си спомня, че е имала особена енергия, но и невидима стена около себе си.

Актрисата не вярва в схемата 1% талант и много труд, но без труд, психо-физическа подготовка и умение да се позиционираш в театралното пространство, успехът е невъзможен, по думите на Деляна.

Изкуството изисква много труд и предимно любов.

Кино или театър? Днес актрисата вече не може да посочи предпочитание. Пред камерата човек трябва да бъде дълбоко откровен и интимен. Театърът е екстровертно и забавно изкуство.

От сърце да препоръчаме спектаклите с участието на Деляна, сред които любим ни е "Криворазбраната цивилизация".

Чуйте! 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31
Оскар Уайлд

Изкуството в мен: 170 години от рождението на Оскар Уайлд

Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет , който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година. Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До..

публикувано на 18.11.24 в 17:26
Дарина Янева (вдясно) и Мария Мира Христова

"Поетика на мимолетното" в живописта и живота на Дарина Янева

Всеки път когато художничката Дарина Янева стъпи на територията на "Terra Култура", тя подарява на слушателите един нов и специален миг.   Янева споделя за преживяванията и състоянията, които са част от новооткритата изложба "Поетика на мимолетното" .   С тази експозиция Янева празнува своята 60-годишнина , разкривайки по майсторски..

публикувано на 18.11.24 в 16:58
Паулина Мичева (вдясно) и Надежда Московска

Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева

За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят.  Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..

публикувано на 18.11.24 в 11:50