Според проучване на PISA, изследващо функционалната грамотност сред подрастващите, над 60 % от българските ученици се затрудняват да предложат креативни решения на социални и научни проблеми. Фондация "Красива наука" и фондация "Университет за деца" със своите активности доказват, че картината не е толкова мрачна и децата в България притежават интерес и потенциал да се занимават с наука.
Работилници по 3D моделиране и по електроника, както и много други интересни събития обещава програмата на "Инженери в действие" в рамките на Варненския фестивал на науката – за акцентите в нея във "Време за наука" разказва Явор Киряков.
Програмата "Инженери в действие" е насочена към ученици и студенти, които искат да открият призванието си и да експериментират в сферата на науката и технологиите, казва Киряков.
Целта на инициативата е да провокира любопитството и състезателния дух на младежите, затова програмата включва състезания по роботика, представяне на проекти, запознаване с 3D моделирането, конструирането на електронни платки и т.н.
Деца от цялата страна работят със своите учители по научни проекти и проявяват интерес в областта на иновациите, затова фестивалът на науката се провежда на регионално ниво. Настоящото издание ще се проведе във Варна от 24 до 27 октомври, а в края на ноември ще гостува в Пловдив. Следващата пролет фестивалът ще се завърне за традиционното си софийско издание.
Общността на учителите и учениците, занимаващи се с наука, е затворена и се стеснява, смята Киряков, според когото е важно самите преподаватели да получат подкрепа, обучение и вдъхновение за този тип работа. Това, което е в сърцето, душата и ума на учителя, трябва да бъде надградено с тенденциите и практиките на новото време, заявява гостът.
Състезателният дух, култивиран в ранна възраст, мотивира децата. От друга страна, има деца, на които трябва да бъде показано, че с двете си ръце, с въображението, което иначе насочват към екрана, и с качествата, които притежават, могат да ръководят екипи и да създават проекти, по думите на Киряков.
Добри образователни системи по света има много, но е важно хубавите практики да бъдат пречупвани според собствената ни образователна призма, заявява гостът. Към момента прогимназиалният период на обучение представлява една "дупка", която в продължение на три години насочва вниманието на учениците единствено към изпита след 7 клас. Целта на НВО е да профилира децата по интереси, но преди това никой не дава шанс на тези деца да открият себе си, изтъква Киряков.
Фестивалът за наука предлага на подрастващите точно тази възможност – да намерят своето призвание и да изследват света.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg