Според проучване на PISA, изследващо функционалната грамотност сред подрастващите, над 60 % от българските ученици се затрудняват да предложат креативни решения на социални и научни проблеми. Фондация "Красива наука" и фондация "Университет за деца" със своите активности доказват, че картината не е толкова мрачна и децата в България притежават интерес и потенциал да се занимават с наука.
Работилници по 3D моделиране и по електроника, както и много други интересни събития обещава програмата на "Инженери в действие" в рамките на Варненския фестивал на науката – за акцентите в нея във "Време за наука" разказва Явор Киряков.
Програмата "Инженери в действие" е насочена към ученици и студенти, които искат да открият призванието си и да експериментират в сферата на науката и технологиите, казва Киряков.
Целта на инициативата е да провокира любопитството и състезателния дух на младежите, затова програмата включва състезания по роботика, представяне на проекти, запознаване с 3D моделирането, конструирането на електронни платки и т.н.
Деца от цялата страна работят със своите учители по научни проекти и проявяват интерес в областта на иновациите, затова фестивалът на науката се провежда на регионално ниво. Настоящото издание ще се проведе във Варна от 24 до 27 октомври, а в края на ноември ще гостува в Пловдив. Следващата пролет фестивалът ще се завърне за традиционното си софийско издание.
Общността на учителите и учениците, занимаващи се с наука, е затворена и се стеснява, смята Киряков, според когото е важно самите преподаватели да получат подкрепа, обучение и вдъхновение за този тип работа. Това, което е в сърцето, душата и ума на учителя, трябва да бъде надградено с тенденциите и практиките на новото време, заявява гостът.
Състезателният дух, култивиран в ранна възраст, мотивира децата. От друга страна, има деца, на които трябва да бъде показано, че с двете си ръце, с въображението, което иначе насочват към екрана, и с качествата, които притежават, могат да ръководят екипи и да създават проекти, по думите на Киряков.
Добри образователни системи по света има много, но е важно хубавите практики да бъдат пречупвани според собствената ни образователна призма, заявява гостът. Към момента прогимназиалният период на обучение представлява една "дупка", която в продължение на три години насочва вниманието на учениците единствено към изпита след 7 клас. Целта на НВО е да профилира децата по интереси, но преди това никой не дава шанс на тези деца да открият себе си, изтъква Киряков.
Фестивалът за наука предлага на подрастващите точно тази възможност – да намерят своето призвание и да изследват света.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg