Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следродилната депресия – причини, симптоми, лечение

Д-р Мирослав Георгиев: За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици

Снимка: Pixabay

Повдигаме темата за следродилната депресия – състояние, което не се среща толкова рядко, колкото ни се иска и което не бива да остава нелекувано. Във "Време за наука" гостува психиатърът д-р Мирослав Георгиев, специалист по социална медицина и обществено здраве с богат опит в лечението на психози, неврози, депресии, панически разстройства и др.

Така наречената "следродилна тъга" (baby blues) засяга межди 50 – 70 % от всички майки. Характерното за това естествено състояние е, че то включва раздразнителност, липса на енергия, тревожност и други симптоми на депресията, но затихва в период до две седмици след раждането, уточнява д-р Георгиев. Следродилната тъга се отдава на хормоналните промени у жената – ниско ниво на естроген и завишен прогестерон, важен за периода на бременността.

За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици, заявява д-р Георгиев и призовава в такъв случай майките да се обръщат към професионална лекарска помощ.

Следродилната депресия в същността си е класическа депресия и се изразява в безсъние или прекален много сън, в потискане на апетита или "емоционално" преяждане, в когнитивни проблеми и суицидни мисли, обяснява д-р Георгиев и подчертава, че единственото подходящо лечение е медикаментозното. Новият тип антидепресанти имат по-малко странични ефекти от лекарствата за кръвно и могат да се приемат дори от бременни жени и деца, изтъква психиатърът.  

Много е важно в периода след раждането майката да получи подкрепа от семейството. Ключова е ролята на партньора, казва д-р Георгиев и допълва, че и мъжете страдат от следродилна депресия, тъй като вниманието и грижата на жената се насочват към друг член на семейството.

Специалистът съветва майките да се стремят към физическа активност, както и да консумират храни като ядки, банани, черен шоколад.

Статистиката сочи, че между 5 и 25 % от жените по света страдат от следродилна депресия. Това състояние е съпътствано от самообвинения и усещане за неспособност за пълноценна грижа към бебето.

Депресията е изключително мъчително състояние, но след започване на медикаментозна терапия пациентите усещат подобрение почти веднага, по  думите на д-р Георгиев.

Грижете се за себе си, за близките си и не подценявайте психичното си здраве.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20