Остеопорозата е заболяване, свързано с прогресивното намаляване на костната плътност. Най-уязвима група са жените в период на менопауза и пациентите, подложени на терапия с кортизонови медикаменти.
За мултидисциплинарния подход при пациенти с остеопороза и остеоартроза разговаряме в Lege Artis с д-р Родина Несторова, секретар на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза и други ревматични заболявания.
Една от 10-те най-сериозни и разпространяващи се болести на ХХ век е именно остеопорозата. По думите на д-р Несторова тази тенденция се дължи на застаряващото население в следствие на удължаването на продължителността на живота.
"Остеопорозата е дефинирана едва през 1994 година. Оттогава датира и определението на СЗО. Преди това медиците не са учили за това заболяване.", заявява д-р Несторова и допълва, че най-опасното усложнение, което заслужава обществено внимание, е остеопоротичната фрактура. Това е животозастрашаващо състояние, от което започва така наречената "фрактурна каскада" и човек става зависим от обслужването на близките си.
Бедрените фрактури са фатални при жените, като статистиката сочи, че на всеки пет пострадали пациентки загиват една или две.
Човек натрупва максималната си костна маса в периода 25-30 години, като при жените тя е доста по-малка, отколкото при мъжете, изтъква д-р Несторова.
"Кажи не на чупливите кости" е темата на кампанията, организирана тази година от Международната фондация по остеопороза, казва специалистът.
Д-р Несторова заявява: "Костното здраве не е приоритет в здравната политика. Годишно в света във възрастта 55+ са налични 37 млн. фрактури, от които 10 млн. са бедрени. Това означава 77 фрактури в минута в тази възрастова група.
Здравните власти задължително трябва да дадат приоритет на костното здраве. Трябва да се инвестира в грижа за пациента след патологична фрактура. Такъв тип услуга би гарантирала, че пациентът със счупена кост е с експертна оценка, експертно лекуван, за да се предотврати следващата животозастрашаваща фрактура.“
В основата на превенцията на остеопорозата е здравословно хранене, което започва още в периода на бременността, когато се формира човешкият организъм. Бременната жена трябва да се храни с мляко, риба, ядки, плодове и зеленчуци, съветва д-р Несторова. Калцият е важен елемент за изграждането и защитата на костната система, а витамин D3 е негов преносител към костите.
Между 11 и 13 години момичетата трупат толкова костна маса, колкото губят след 50-годишна възраст, затова диетите в този ранен период са противопоказни, по думите на д-р Несторова.
Силовите натоварвания и физическата активност под формата на бързо ходене, джогинг и фитнес са задължителни за тези, които искат да имат здрави кости, подчертава гостът.
Д-р Несторова запознава слушателите с акцентите в предстоящата конференция, посветена на мултидисциплианрния подход при пациенти с остеопороза. С това заболяване се занимават много специалисти – ревматолози, ендокринолози, ортопеди, акушер-гинеколози, физиотерапевти, медицински сестри, рехабилитатори, кинезитерапевти, изброява специалистът.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg