Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Родина Несторова:

Здравните власти задължително трябва да дадат приоритет на костното здраве

Д-р Родина Несторова, ревматолог
Снимка: myhealth.bg

Остеопорозата е заболяване, свързано с прогресивното намаляване на костната плътност. Най-уязвима група са жените в период на менопауза и пациентите, подложени на терапия с кортизонови медикаменти.

За мултидисциплинарния подход при пациенти с остеопороза и остеоартроза разговаряме в Lege Artis с д-р Родина Несторова, секретар на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза и други ревматични заболявания.

Една от 10-те най-сериозни и разпространяващи се болести на ХХ век е именно остеопорозата. По думите на д-р Несторова тази тенденция се дължи на застаряващото население в следствие на удължаването на продължителността на живота.

"Остеопорозата е дефинирана едва през 1994 година. Оттогава датира и определението на СЗО. Преди това медиците не са учили за това заболяване.", заявява д-р Несторова и допълва, че най-опасното усложнение, което заслужава обществено внимание, е остеопоротичната фрактура. Това е животозастрашаващо състояние, от което започва така наречената "фрактурна каскада" и човек става зависим от обслужването на близките си.  

Бедрените фрактури са фатални при жените, като статистиката сочи, че на всеки пет пострадали пациентки загиват една или две.

Човек натрупва максималната си костна маса в периода 25-30 години, като при жените тя е доста по-малка, отколкото при мъжете, изтъква д-р Несторова.

"Кажи не на чупливите кости" е темата на кампанията, организирана тази година от Международната фондация по остеопороза, казва специалистът.

Д-р Несторова заявява: "Костното здраве не е приоритет в здравната политика. Годишно в света във възрастта 55+ са налични 37 млн. фрактури, от които 10 млн. са бедрени. Това означава 77 фрактури в минута в тази възрастова група.

Здравните власти задължително трябва да дадат приоритет на костното здраве. Трябва да се инвестира в грижа за пациента след патологична фрактура. Такъв тип услуга би гарантирала, че пациентът със счупена кост е с експертна оценка, експертно лекуван, за да се предотврати следващата животозастрашаваща фрактура.“

В основата на превенцията на остеопорозата е здравословно хранене, което започва още в периода на бременността, когато се формира човешкият организъм. Бременната жена трябва да се храни с мляко, риба, ядки, плодове и зеленчуци, съветва д-р Несторова. Калцият е важен елемент за изграждането и защитата на костната система, а витамин D3 е негов преносител към костите.  

Между 11 и 13 години момичетата трупат толкова костна маса, колкото губят след 50-годишна възраст, затова диетите в този ранен период са противопоказни, по думите на д-р Несторова.

Силовите натоварвания и физическата активност под формата на бързо ходене, джогинг и фитнес са задължителни за тези, които искат да имат здрави кости, подчертава гостът.

Д-р Несторова запознава слушателите с акцентите в предстоящата конференция, посветена на мултидисциплианрния подход при пациенти с остеопороза. С това заболяване се занимават много специалисти – ревматолози, ендокринолози, ортопеди, акушер-гинеколози, физиотерапевти, медицински сестри, рехабилитатори, кинезитерапевти, изброява специалистът.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00