След невероятния концерт, който изнесе в зала "Сингълс" на НДК в сряда, маестро Масахико Сато, една от живите легенди на японския авангарден джаз, остава за още един (камерен) концерт в залата "Гьоте-институт – България" на ул. "Будапеща" 1 в петък вечер (25 октомври). Вратите на залата отварят в 20.00 ч., а началото е точно в 20.30 ч. На сцената ще излезе първо в дуо с живеещия в Белгия гръцки джаз китарист Йотис Дамианидис, на когото дължим турнето на дуото в Европа, а след това към тях ще се присъединят и музикантите от Space Trio – Васил Хаджигрудев (контрабас), Георги Ангелов (перкусии) и Живко Братанов (иначе най-вече пианист, но тъй като тук пианото е заето – този път с някой от другите си инструменти: цигулка или глас – изненада!).
Масахико Сато (линк - https://www.mmjp.or.jp/m_satoh/English/E_index.html ) (р. 1941г., район Сумида, Токио) навърши 83 по-рано този месец. През дългата си кариера е свирил и записвал с музиканти като Уейн Шортър, Жан-Люк Понти, Йосуке Ямашита, Жоел Леандр, Антъни Брекстън, Тутс Тилеманс, Еди Гомес, Стив Гад, Хозан Ямамото, Казутоки Умезу, Алекс Акуня, Нана Васконселос, Акира Саката, Петер Брьоцман, Паал Нилсен-Лов, Масахико Тогаши, Отомо Йошихиде, Кен Ванермарк и др. Писал е филмова музика и музика за филми (еротично-психеделично-сюрреалистичната аниме-класика Belladona оf Sadness през 70-те) и видеоигри (Final Fantasy: Legend of the Crystals от 90-те).
По предложение на гръцкия фрий джаз китарист Йотис Дамианидис (Don Kapot, Punk Kong, Entasis) за втория концерт в София Сато-сан ще покани на сцената не един или двама музиканти, както прави обикновено, а цяло трио, което фунционира като един музикален организъм.
Space Trio са от редките представители на фрий джаза и свободната импровизация у нас и единствената българска формация с албум, издаден от един от гигантите в това направление в Европа – португалския лейбъл Creative Sources. Контрабасистът Васил Хаджигрудев е добре познат на нашата сцена с групите си "Хаджиоркестър" и Quintet Colors в България и международните HaKo (с Лав Ковач) и Zemljani. Той е и българската връзка в екипа на авангардния лейбъл за нова музика Horz в Нови Сад, както и инициатор на концерти за свободна импровизация в нетипични пространства като серията "Ден Авангард" (2020-2023) и фестивала Hillock Carnaval (2019). Георги Ангелов е най-възрастният български музикант, работещ активно в областта на свободната импровизация. Много от инструментите му са създадени от самия него, а причудливата комбинацията от опънати кожи, ламарини, различни малки обекти, лъкове и флейти създава един специфичен негов си звуков свят, който може да бъде разпознат още със самото засвирване. Живко Братанов, иначе пианист, но тук вокалист и цигулар, също е сред водещите фигури в българския фрий джаз. Записвал е албуми с живеещия в Барселона (но иначе с португалски корени) перкусионист Васко Трия. А едно от най-скорошните му студийни участия е в чудесния албум на флейтиста Борислав Ясенов "Отново в играта".
Taзи година "Аларма Пънк Джаз" на БНР осъществи изключително успешно сътрудничество с "Гьоте-институт – България" (с гостуванията на hackedepicciotto, Йозеф ван Висем, блус дуото Шарески/Йованович, Роман Столяр и Луси Крюгер & The Lost Boys).
Вратите на залата на "Гьоте-Институт – България" отварят за публика в 20.00 ч., а концертът ще започне точно в 20.30 ч.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg