Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян Божидаров за аспектите на явлението, за практиките и историческтите му корени.
Стилиян Йотов разказва за епикурейците и връзката на някои техни представи за боговете, демонстриращи желанието им за наличие на обетовани пространства за съществование. Иво Беров напомня за социалните аспекти на доброволното отшелничество и споделя част от своя личен опит в различни житейски ситуации. Диян Божидаров вижда искейпизма като занимание и изход за хора, които не са обвързани със сериозен семеен или трудов ангажимент. Интересни наблюдения за спорта като противоположност на искейпизма, от една страна, но и също така като възможност за своеобразна медитация и отдушник, а понякога и като увлечение, стигащо до патологии, прави главният асистент от НСА Иван Иванов.
Засягат се и различните аспекти на явлението според различните сфери на познанието – психологическа, социологическа, литературна и др. Цитират се някои идеи и практики на имена като Зигмунд Фройд, Джеръм Селинджър, Алън Силитоу, Борис Христов и др. Френското еchapper, английското to escape – водещи началото си от средновековното понятие за сваляне на наметалото, на плаща, днес са термин, разтеглен между нуждата да намериш различни форми на лична свобода, но и различни форми на болезнени зависимости.
Къде е здравословната граница и има ли я – гостите търсят отговора, или поне поставят въпроси, които ни замислят.
Снимка – Pixabay
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg