Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2.
В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis насочваме вниманието към предиабетните състояния, съвременните подходи при лечението на диабет тип 2 и най-честите усложнения на заболяването.
На телефонната линия на предаването е д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в МБАЛ Пловдив.
Според СЗО до 2030 година в световен мащаб над 500 млн. души ще бъдат засегнати от диабет. Заболяването е социално значимо, защото засяга хора от различни възрасти, често срещано е, причина е за временна или дългосрочна неработоспособност и изисква големи разходи от здравноосигурителен и социално-икономически характер, изтъква д-р Станчева.
Симптоми, които трябва а ни накарат да изследваме кръвната си захар, са необяснимата обща слабост, непрестанната жажда през цялото денонощие, често уриниране, постоянно изостреният глад, прималяването, честите кожни инфекции, трудното заздравяване на рани и внезапната промяна в телесното тегло, изброява специалистът.
Рязката загуба на тегло може да е свързана с пълен или частичен инсулинов дефицит, характерен за диабет тип 1, а екстремното натрупване на тегло до степен на затлъстяване се отнася до захарен диабет дип 2.
В отделението по ендокринология до 15 ноември протича безплатно обучение за пациенти и техните близки на тема немедикаментозен подход за контрол на захарен диабет.
"Без значение кой тип диабет, заболяването стартира с хранителен, двигателен режим и общи немедикаментозни мерки – здравословно хранене, "диабетна чиния" в съвременен вид, ежедневни грижи към краката", казва д-р Станчева.
Няма как всички пациенти да бъдат сложени под общ знаменател – пациент-ориентираният подход зависи от тежестта на заболяването, общото състояние, професията и хранителните навици в семейството, подчертава специалистът.
Д-р Станчева описва съотношението на типа храни в една диабетна чиния, в която няма нищо забранено, стига количествата въглехидрати, белтъчини и мазнини да бъдат правилно преценени.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg