"Свой на чужда земя" e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно интегриралия се в българското общество чужденец към ставащото в българската култура, към някои процеси в нея, останали досега като че ли извън обсега на вниманието ни.
Блажо Николич (1952) е роден в село Ранилуг, бивша Югославия. Учи арабистика в Белградския университет, в края на следването си заминава за Либия, където остава десет години. През 1982 г. се установява със семейството си във Виена, занимава се с бизнес, участва в частна театрална трупа.
В началото на 90-те години на ХХ век се премества в София, където започва активно да общува с хора предимно от театралната гилдия. Сред близките му приятели са Теди Москов, Александър Морфов, Валери Йорданов, Дафина Кацарска, Яни Язов, Чочо Попйорданов, Кольо Карамфилов, Велимир Велев и много други ярки и разпознаваеми лица на българското изкуство от това десетилетие и по-късно.
Въвлечен в техни проекти, започва да се снима, да композира, да превежда. Едновременно с това щедро спонсорира млади хора, занимаващи се с театър и кино.
Участва в множество български и международни кинопродукции – "Кал", "Сомбреро блус", "Подгряване на вчерашния обед", "Съдилището", "Тувалу", "Последният неандерталец" и други. Основател е на школата за незрящи актьори "Невиждан театър".
Книгата се издава с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", по програма "Критика“ 2023.
Премиерата на книгата "Свой на чужда земя" в София е на 28 ноември, от 18.30 ч., в бар "Ателието", ул. "Цар Самуил" 50, София.
Чуйте повече в звуковия файл:
Къде е мястото на машините в нашия живот? Нова книга " Машините и хората " от поредицата " Философски закуски " ще провокира разговори и размисли по един от най-актуалните въпроси на съвремието. Забавно поднесени от Бриджит Лабе и Пиер-Франсоа Дюпон-Бьорие с остроумните илюстрации на Жак Азам, историите в книгата, както впрочем във всяка..
Българската общност в Хърватия представя днес в Пловдив първия българо-хърватски речник на автора Милан Носич. Той е известен хърватски лингвист, ономастик, социолингвист, ортоепист, ареален лингвист и бохемист. От 1979 година до пенсионирането си преподава във Философския факултет на Университета в град Риека. Досега има издадени 21 книги...
На площад "Свобода” в Добрич започва шестото издание на Фестивал на занаятите и изкуствата, което ще продължи до 25 май (неделя). Събитието е организирано от Фондация "Добруджа – история, традиции, култура" и Община Добрич. Във фестивала ще вземат участие творци от цялата страна, които ще покажат българските традиции и култура, както и..
Днес започват XIV Mайски краеведски четения, организирани от Краеведското дружество към НЧ "Просвета 1925" – гр. Мездра. Събитието е от програмата на 51-вите Празници на културата "Мездра-май" и е посветено на 100-годишнината от създаването на НЧ "Просвета 1925". Краеведските четения ще се проведат на 23 май (петък) от 14 ч. в Заседателната..
Балканската четирилогия на писателката Капка Касабова, която започна с "Граница" и продължи с "Към езерото" и "Еликсир, рапсодия за Места " , завършва с " Анима " – една книга за борбата и хармонията между човека и природата. За изтреблението и оцеляването, за границите – физически и вътрешни, за последните живи нишки в тъканта на един свят,..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg