Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

| обновено на 19.11.24 в 12:00 | Интервю

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект могат да бъдат използвани по креативен начин. Тази събота, 23 ноември, той ще проведе работилница във Велико Търново, посветена на творческото използване на тези модели.

"Идеята на тези работилници е да видим по какъв творчески начин можем да използваме езиковите модели с изкуствен интелект за създаване на по-интересно съдържание, най-вече текстово", обяснява Узунов. Той подчертава, че възможностите за визуално и музикално изразяване с помощта на изкуствен интелект са практически неограничени. Въпреки предизвикателствата, които ИИ представлява за творческите професии, както например по време на стачката на сценаристите, настояващи за ограничаване на използването му, съвременният подход е да се намери начин за съвместна работа с технологиите.

"Трудно може да се спре техническият прогрес. В днешно време тенденцията е да взаимодействаме по творчески начин с технологиите, за да пренесем на друго ниво създаването на съдържание", споделя Узунов. Според него ИИ ще стане неизменен творчески асистент, който ще подпомага създаването на иновативни проекти.

Театърът, като мултидисциплинарна форма на изкуство, предоставя огромно поле за експерименти. Узунов дава пример с постановката "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?", където визуалното имплементиране на изкуствен интелект позволява на Айнщайн да "оживее" и да води диалог с другия главен участник в представлението.

За тези, които искат да научат повече и да се запознаят отблизо с това как изкуственият интелект може да бъде творчески инструмент, Димитър Узунов ще води още две работилници. На 26 ноември в 18:00 часа във Френския културен институт в София и на 28 ноември в Пловдив.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05