Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies).
Инициативата включва повече от 50 000 специалисти от 65 държави, като целта е да се подобри раждаемостта в света. По думите на д-р Владимиров това е възможно чрез целенасочени политики за изграждане на семейство, предотвратяване на рисковите фактори за безплодие, профилактика и достъпно лечение на безплодието.
Инвитро процедурите са основното съвременно оръжие за лечение на безплодието, изтъква д-р Владимиров. Около 5% от децата в България са родени благодарение на този метод.
За щастие проблемът с финансирането на инвитро не е толкова остър у нас, казва специалистът. Демографският проблем обаче в световен мащаб е тежък. Все повече жени решават да родят след 35-годишна възраст и все по-големи стават пречките пред естественото забременяване и раждане, по думите на д-р Владимиров.
Гостът смята, че финансиране, базирано на раждаемостта, а не на броя извършени процедури, би повишило качеството на инвитро услугите.
Възрастта на яйчниковия резерв често изпреварва реалната възраст на една жена, затова е нужна профилактика с цел навременно забременяване и избягване на безплодието, по думите на д-р Владимиров.
Околната среда, химията, храната, дефицитът на витамин Д – редица са факторите, които предизвикват безплодието в днешно време.
Кампанията "Повече радост" предвижда провеждането на международни проекти и информационни инициативи, срещи с представители на политиката и бизнеса с цел подпомагане на раждаемостта, заявява д-р Владимиров.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков. "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg