Новата книга на проф. Ювал Ноа Харари разкрива историята на информационните мрежи – от праисторията до епохата на изкуствения интелект. В своя характерен стил Харари разказва историята на човечеството по нов начин, преосмисляйки из основи разбиранията ни за света. Той поставя акцент върху епохалната промяна, която се случва пред очите ни – най-значимата информационна революция в историята на човечеството.
Според Харари, за да разберем случващото се днес, трябва да осмислим историята, която ни е довела до тук. Той задава въпроси, които провокират размисъл: "Ако сме толкова мъдри, защо сме на път да се самоунищожим?“ Човечеството, казва той, създава своята мощ чрез изграждането на големи мрежи за сътрудничество. Но основата на тези мрежи често са фикции и масови заблуди. С появата на изкуствения интелект през XXI век, според Харари, може би се поставят основите на нова "мрежа от заблуди", която би могла да затрудни бъдещите поколения в опитите им да я разобличат.
Въпреки това, той подчертава, че историята не е предначертана, както и развитието на технологиите. Информираните решения днес могат да предотвратят най-лошите сценарии за бъдещето. "Ако не можем да променим бъдещето, защо да си губим времето да го обсъждаме?" – риторично пита Харари, като насърчава размисъл и действие.
В интервю за предаването "Време за наука", преводачът на книгата, доц. Росен Люцканов, споделя впечатленията си от подхода на Харари. Той отбелязва, че за първи път в центъра на разказа не е човекът, а информацията.
Според Люцканов, подходът на Харари е особено интересен, защото разглежда информацията като "монета с две страни". Едната ѝ функция е да отразява истината за света, а другата – да организира обществата и да ги насочва. "Неслучайно думите „информация“ и „униформа“ имат общ корен,“ посочва той. Проблемът, според него, е, че тези две функции често не са съгласувани. Възможно е информация, която не отговаря на истината, да бъде изключително ефективна в организирането на обществото.
Слушайте!
Професор Ювал Ноа Харари е историк, философ и автор на бестселърите "Sapiens: кратка история на човечеството", "Homo Deus: кратка история на бъдещето" и "21 урока за двадесет и първи век", както и поредиците графични новели "Сапиенс" и "Неудържимите" (преведени на 65 езика). Той се смята за един от най-влиятелните интелектуалци на нашето време. Роден в Израел през 1976 г., Харари получава докторска степен от университета в Оксфорд през 2002 г. В момента е преподавател в катедрата по история на Еврейския университет в Йерусалим и старши изследовател в Центъра за изследване на екзистенциалния риск към университета в Кеймбридж. Заедно със съпруга си Ицик Яхав е съосновател на компанията "Сапиеншип", чийто предмет на дейност е в сферата на образованието и развиването на умения в разказването на истории.
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg