Новата книга на проф. Ювал Ноа Харари разкрива историята на информационните мрежи – от праисторията до епохата на изкуствения интелект. В своя характерен стил Харари разказва историята на човечеството по нов начин, преосмисляйки из основи разбиранията ни за света. Той поставя акцент върху епохалната промяна, която се случва пред очите ни – най-значимата информационна революция в историята на човечеството.
Според Харари, за да разберем случващото се днес, трябва да осмислим историята, която ни е довела до тук. Той задава въпроси, които провокират размисъл: "Ако сме толкова мъдри, защо сме на път да се самоунищожим?“ Човечеството, казва той, създава своята мощ чрез изграждането на големи мрежи за сътрудничество. Но основата на тези мрежи често са фикции и масови заблуди. С появата на изкуствения интелект през XXI век, според Харари, може би се поставят основите на нова "мрежа от заблуди", която би могла да затрудни бъдещите поколения в опитите им да я разобличат.
Въпреки това, той подчертава, че историята не е предначертана, както и развитието на технологиите. Информираните решения днес могат да предотвратят най-лошите сценарии за бъдещето. "Ако не можем да променим бъдещето, защо да си губим времето да го обсъждаме?" – риторично пита Харари, като насърчава размисъл и действие.
В интервю за предаването "Време за наука", преводачът на книгата, доц. Росен Люцканов, споделя впечатленията си от подхода на Харари. Той отбелязва, че за първи път в центъра на разказа не е човекът, а информацията.
Според Люцканов, подходът на Харари е особено интересен, защото разглежда информацията като "монета с две страни". Едната ѝ функция е да отразява истината за света, а другата – да организира обществата и да ги насочва. "Неслучайно думите „информация“ и „униформа“ имат общ корен,“ посочва той. Проблемът, според него, е, че тези две функции често не са съгласувани. Възможно е информация, която не отговаря на истината, да бъде изключително ефективна в организирането на обществото.
Слушайте!
Професор Ювал Ноа Харари е историк, философ и автор на бестселърите "Sapiens: кратка история на човечеството", "Homo Deus: кратка история на бъдещето" и "21 урока за двадесет и първи век", както и поредиците графични новели "Сапиенс" и "Неудържимите" (преведени на 65 езика). Той се смята за един от най-влиятелните интелектуалци на нашето време. Роден в Израел през 1976 г., Харари получава докторска степен от университета в Оксфорд през 2002 г. В момента е преподавател в катедрата по история на Еврейския университет в Йерусалим и старши изследовател в Центъра за изследване на екзистенциалния риск към университета в Кеймбридж. Заедно със съпруга си Ицик Яхав е съосновател на компанията "Сапиеншип", чийто предмет на дейност е в сферата на образованието и развиването на умения в разказването на истории.
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)". Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg