Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

Диабет, сърдечно-съдови и бъбречни заболявания: Тройната връзка, която не трябва да се пренебрегва

| обновено на 11.12.24 в 13:58
Снимка: Архив

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания, коментира темата в интервю за Lege Artis.

През февруари организацията внесе предложения в Министерството на здравеопазването за изменения в наредба № 8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията. Основната цел е въвеждането на диспансерно наблюдение за хора с хронично бъбречно заболяване, подобно на вече съществуващите практики за пациенти с диабет и сърдечно-съдови заболявания.

"Пациентите с диабет и сърдечно-съдови заболявания са диспансеризирани при личните лекари. Най-лесният начин да идентифицираме бъбречното заболяване е именно чрез тях. Предлагаме те да бъдат изследвани за бъбречно здраве и, ако е необходимо, да бъдат насочени към нефролог", споделя Николова. Според нея тази стъпка е логична и ефективна, тъй като позволява ранно откриване на заболяването и подходящо лечение.

Една от важните промени, които Асоциацията предлага, е свързана с терминологията. В България често се говори за "хронична бъбречна недостатъчност" – термин, който описва крайната фаза на заболяването. В Европа обаче използват термина "хронично бъбречно заболяване", който обхваща пет етапа, от които първите три са лечими.

"Когато говорим за заболяване, а не за недостатъчност, акцентираме върху ранната диагностика и лечението в началните фази. Това е от ключово значение, защото заболяването често протича безсимптомно и пациентите разбират за него едва в късните етапи", пояснява Николова.

Основен фокус на инициативата са хората с диабет и сърдечно-съдови заболявания, тъй като статистиката показва, че около 3,6% от тези пациенти развиват бъбречно заболяване в даден етап. "Трите заболявания са свързани и едното често води до другото", уточнява Николова.

Тя подчертава, че изследването за бъбречна функция е сравнително просто и не изисква значителни финансови ресурси. Това прави възможно провеждането на скрининги в рамките на съществуващата здравна система, без сериозно натоварване на бюджета.

"Нашата цел е да повишим осведомеността за хроничното бъбречно заболяване и неговите рискове", казва Николова. Чрез кампании и законодателни промени организацията се стреми да подобри качеството на живота на пациентите и да предотврати тежките последици от заболяването.

Интервюто подчертава необходимостта от съвместни усилия между институциите, лекарите и пациентските организации за осигуряване на ранна диагностика и адекватно лечение на хроничното бъбречно заболяване."

Чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05