Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психотерапевтът Алис Русева:

За тревожността, като естествена реакция на организма

Алис Русева
Снимка: alisruseva.com

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат.

Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение на здравето ни, но и като цяло за утрешния ден.

Тревожността е естествена реакция на организма, който се опитва да ни защити и предпази, но ако не бъде овладяна и не ѝ бъдат наложени граници, се превръща в генерализирано тревожно разстройство. Последното влияе на цялостното ни благополучие, състояние и на ежедневните дейности. Тогава тревожността се превръща в проблем.

Страхът е естествен, докато генерализираната тревожност към всеки един аспект от ежедневието ни включва червената лампа и е знак, че трябва да потърсим помощ.

Какъв е анализът на психотерапевта Алис Русева и кои са безопасните съвети – чуйте в звуковия файл.

Снимка – лична страница на Алис Русева
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50

Клуб по орнитология стартира в Деня на шегата

1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 01.04.25 в 09:31