Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите на Европейския съюз за радио и телевизия допринасят с концерти на живо или отложени музикални концерти, фокусирани върху темата за Коледа. Това е едно от най-популярните предложения на Еврорадио още от първото му излъчване през 1995 г.
Един от ключовете към привлекателността на Деня се крие в близостта му не само до радиослушателите, но и до публиката на живо в концертните зали, които могат да се насладят на традиционни церемонии или дори да бъдат помолени да пеят заедно с изпълнителите. Потенциалният репертоар е огромен, варира от традиционни коледни песни до барокова свещена музика и съвременни акапелни произведения.
Програма "Христо Ботев" на БНР винаги се включва активно в директното излъчване на голяма част от събитията. Така ще бъде и на 15 декември тази година. Започваме точно в 13.00 часа:
13.00 – 16.00 часа Коледен музикален ден с Цветелина Начева
В 13.00 часа започваме с Концерт от Дрезден с участието на Дрезденския камерен хор с диригент Ханс-Кристоф Радеман и Паскал Кауфман, орган. Те изпълняват пъстра коледна програма с музикални примери от ренесанса и барока през романтизма до композитори от 20 век.
Веднага след това от 14.00 часа се пренасяме във Вилнюс. „Коледа е мир на Земята“ е посланието от творбата на Петерис Васкс. Това е и посланието, което отравят към нас балтийските държави. Символичен израз на тяхното приятелството и единство е концертната програма, която ще бъде изпълнена от специално сформирания за събитието Струнен квартет „Балтийски път“(Baltic Way String Quartet) – съвместна инициатива на литовски и естонски музиканти.
От 15.00 часа започва концертът от Хелзинки. Традиционни финландски коледни мелодии в аранжименти за глас, тромпет, пиано, бас и ударни представят Емма Салокоски – вокал и квартет „Илмилиеки“.
17.00 – 18.00 Коледен музикален ден с Петя Габрова
Излъчваме Концерт от Копенхаген с участието на Вокалния ансамбъл на Датското радио с диригент Мартина Батич и Закари Хатчър, арфа. Програмата е съставена от музика на композитори от Англия и Франция. Изпълнителите искат да покажат най-доброто от тези две нации, преживели сложни взаимоотношения през вековете, но намерили обединение чрез святата традиция на Коледа и музика, създадена специално за празника от композиторите Франсис Гриър, Пиер Вилет, Франсис Пуленк и Бенджамин Бритън.
19.00 – 21.00 Коледен музикален ден с Антония Барулова
От 19.00 часа е Концертът от Мюнхен с участието на Смесения хор на Баварското радио и инструменталисти от Симфоничния оркестър на Баварското радио с диригент Хауърд Арман. В програмата са творби от италианските композитори от началото на 20 век Оторино Респиги и Франческо Паоло Фронтини.
В 20.00 включваме Концертът от Саарбрюкен с участието на Симфоничния оркестър на Германско радио с диригент Аксел Кобер. Ще слушаме композиции от Ерих Волфганг Корнголд, Пьотър Илич Чайковски и Ернст фон Дохнани.
Коледният ден на вълните на програма "Христо Ботев" ще завърши в 21.00 часа.
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg