Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.
Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване.
Радина Велчева, основател на фондация "Искам бебе" се включва на телефонната линия на Lege Artis с подробности около договореното с МЗ.
По думите на Велчева най-после се е заговорило по важната тема за разширяване на критериите за кандидатстване за инвитро процедури, защото много допълнителни процедури не попадат в обхвата на фонда за финансиране.
"В момента при перфектно функциониращи механизми тябва да се добави допълнителната група от пациенти, които са с друг профил", заявява Велчева. Тя пояснява, че става дума за това процедурите с донорски генетичен материал да бъдат включени в критериите.
За 2023 година в България са извършени 14 050 асистирани репродуктивни процедури. 5 500 от тях са финансирани от фонда, останалите са платени от самите пациенти. 1 800 от тези процедури са с донорски генетичен материал – нещо финансово непосилно за редица пациенти.
По думите на Велчева срещата с министъра на здравеопазването е преминала достойно, като Кондева е дала обещание да започне работата по дофинансирането на тези процедури.
3,6 млн. лв. ще влязат допълнително в бюджета на фонда, ако се разширят критериите, пояснява Велчева.
Необходим е рестарт на говоренето за донорство, казва в края на разговора Велчева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg