Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аларма празнува Стефановден

4
Св. Стефан
Снимка: dveri.bg

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор.

Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя издаването на сборник с произведения на Стефан Брашнаров – позабравения баща на криминалния роман у нас.

Стефан Велев
Д-р Стефан Велев е главен асистент в катедра "Минералогия, петрология и полезни изкопаеми" в Геолого-географския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Участник е в шест научни експедиции до Антарктика, където изучава магмените скали и полезните изкопаеми на отдалечени места от българската полярна база на остров Ливингстън. Стефан Велев има и една международна експедиция под ръководството на турската антарктическа кампания. Наскоро излезе негова статия в най-доброто геоложко научно списание.
Освен геолог, Стефан Велев е алпинист и водолаз. Последните две години работи по проект, който изследва геологията на подводната вкаменена гора близо до Созопол. През 2025 г. му предстои да стане доцент и да отиде до Антарктика за седми път.

Стефан Ганов
Стефан Ганов завършва режисура, актьорско майсторство и анимация в НБУ и в KHM (Академия за медийни изкуства в Кьолн, Германия). Той от години дели работата и живота си между Германия и България.

Автор е на късометражните филми:

Кълбото/Das Knäuel, Хлебарката/Die Kakerlake, Преображение/The Transfiguration и Тихо в снега/Silent in the Snow 2023, който спечели приза "Златна роза" за най-добър късометражен филм за 2023 г., а  "Преображение" спечели наградата за късометражен филм на "София филм фест" за 2018 г.

Филмите му са награждавани и на международните кинофестивали Interfilm Berlin, IFFTD Нюрнберг,Филмовите награди на Лос Анджелис, KFFK в Кьолн и др. и са показвани на филмовия и телевизионен фестивал в Биариц. В Германия филмите му имат и телевизионни излъчвания (3Sat, ZDF Kultur, WDR).

Различни реномирани галерии и музеи в Мюнхен, Кьолн, Мьонхенгладбах, Оснабрюк, Бон и др. са показвали негови пърформанси, филми и видео изкуство.

Стефан Ганов участва и в късометражни и дългометражни продукции като актьор, асистент режисьор и сет мениджър (във филми на Станислав Муха, Флориан Хайнцен Зиоб, Селин Бергер и др.).

В момента Стефан Ганов е все по-често в България, работи върху първия си проект за пълнометражен филм и преподава режисура и писане на сценарий у нас.

На Стефановден празнуват и носещите името Стоян.

С обичания изпълнител на  тракийски народни песни Стоян Варналиев ни среща Ани Костова. Той изпраща 2024 г. с нов албум и отправя сърдечни пожелания към слушателите на "Аларма".

На празника ще слушаме изпълнения на Стоян Варналиев, Стефан Вълдобрев, Стефка Берова, Стефка Оникян, както и песни с автори композиторите Стефан Димитров и Стефан Диомов.

Снимки - личен архив
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05

Уебинари за младежко участие: Подготовка за активни граждани

Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..

обновено на 31.03.25 в 11:01

Занаяти, изкуство и традиции оживяват в седем български града

Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...

обновено на 31.03.25 в 09:54