В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър.
По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва сценични средства за популяризация на науката - от годините, когато като млад учен участваше активно в състезанията "Лаборатория за слава", известни и с телевизионния си проект "Красива наука".
Трябва да напомним, че доц. Божилов е автор на редица лектории, студии, и книги, в които на популярен, дори приказен език разказва най-дългата и увлекателна приказка – историята на всичко. Ярък пример в това отношение е научнопопулярното му повествование "Непознатата вселена: в търсене на отговори на най-големите космически загадки" - вълнуващо пътешествие, което започва от Големия взрив и стига до границите на познатата Вселена.
"Дългият път към звездите" – този сценичен формат пък свързва театърът и астрономията - научно-популярен космически спектакъл, който ни въвежда в последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Една звездна комедия, която разказва по интерактивен, забавен и хумористичен начин факти от науката за космоса и поставя важни въпроси за бъдещето на човечеството. Сигурно не се съмнявате, че в основата на този проект отново стои неизменният Влади Божилов – човекът, който пренася на родна почва мисионерското дело на гигантски за науката фигури като Карл Сейгън и Нийл Деграс Тайсън.
В аванс можем да анонсираме, че през април 2025 г. Влади и съмишлениците му ще направят премиера на най-новия си научно-театрален спектакъл от международната програма "Моля, попитай", който предпремиерно ще бъде представен в "Трамвай по желание".
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg