На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив.
Калофер, родният град на великия поет и революционер, на този ден съчета празничността на християнските традиции с почитта към националния герой. Според Димитър Владимиров атмосферата в Калофер е специална:
"Има едно усещане, което сякаш е несъизмеримо нито с времето, нито с традициите, нито с историята. Това усещане остава винаги тук, в Калофер."
Денят започва с традиционното ледено хоро във водите на река Тунджа, което привлича множество хора и предизвиква истинска еуфория."Но след динамиката на ритуала, градът притихна, а в двора на Националния музей "Христо Ботев" се усети особена тишина. Много посетители се отправиха към музея, за да почетат паметта на Ботев и да се докоснат до неговата история", разказва Владимиров.
Ето какво споделиха някои от тях:
"Целият свят го признава като поет. Това, което ми направи най-голямо впечатление в музея, бяха портретите от четата на Ботев. Беше ми интересно да видя как точно са изглеждали тези хора и дали отговарят на образите, които сме си представяли. Забелязах, че за смелостта размер няма – те не са били толкова едри и здрави, както ги описват в училище. Всичко тук е пропито с история. Няма как да не ни докосне."
Слушайте!
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg