В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков, който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората.
Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите постижения на цивилизацията. "Медицината е спасила милиарди хора през човешката история", отбеляза той, добавяйки, че още в дълбока древност са съществували аналози на съвременните лекари.
Интересът към природата често ни кара да сравняваме животните със себе си и да им приписваме човешки черти. Но наскоро проведено изследване от немски учени открива удивителна паралел с медицинската практика сред дървесните мравки. Тези насекоми, разказва Кереков, са били наблюдавани да извършват сложни хирургически операции, като ампутации.
Тази практика не е случайна. Учените установили, че мравките извършват ампутации с цел да удължат живота на ранените си събратя. Това поведение демонстрира как взаимодействието в общността може да бъде жизненоважно за оцеляването.
"Оказва се, че мравката, която поема ролята на медик, не е специализирана. Буквално всяка мравка може да изпълни тази функция, ако срещне ранена посестрима", обясни Кереков. Този факт подчертава невероятната способност на мравките да се адаптират към ситуацията и да проявяват грижа за другите в колонията.
Наблюденията на тези миниатюрни хирурзи разширяват представите ни за това как сътрудничеството и подкрепата в природата могат да съперничат на човешките постижения. Историята за мравките, които спасяват живота на своите събратя, ни напомня колко много можем да научим от животинския свят – дори в сфери, които смятаме за изключително човешки.
Слушайте!
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg