Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл концерти на състава в сряда. Ето какво каза Албена Петрович-Врачанска за световната премиера:
Албена Врачанска е завършила Националната музикална академия в София, където нейни преподаватели са Пламен Джуров, Александър Райчев, Божидар Спасов и Лазар Николов. През 1996 заминава за Люксембург, за да учи композиционни техники, музикален анализ и компютърна музика при Клод Ленерс. Оттогава живее и работи в Люксембург и композира симфонични и камерни произведения, клавирни пиеси, опери и др. През 2007 получава Наградата за култура на община Есперанж за творбата си Gladius за електрическа китара и ансамбъл. През 2020 е композитор във фокус на Софийски музикални седмици, а през 2023 в Първо студио на БНР е световната премиера на радиооперата ѝ "Синьото пиано". Албена Врачанска е артистичен директор на фестивалите New Classic Stage и Les Concerts du Foyer Europeen. Носител на редица отличия, сред които Орден за заслуги на Великото херцогство Люксембург.
В концерта ще чуем също Токата от Димитър Ненов в оркестрацията на Лазар Николов и Трета симфония от Константин Илиев. Маестро Константин Добройков споделя детайли за подбора на програмата:
Каним ви на втория цикъл от концерти с българска музика със СО на БНР с диригент Константин Добройков и солист Мартина Табакова в сряда 15 януари от 19.30 в 1 студио на БНР.
А ако сте извън града, слушайте директното излъчване на вълните на програма „Христо Ботев“ с водещ Петя Габрова-Домбева.
Очакваме ви!
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg