Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството.
Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с Красимир Костов часове преди необичайната презентация "Анатомията на изкуственото същество".
Събитието, организирано от платформата за наука "Рацио", ще се проведе днес (14 януари) от 19 ч. в клуб City Stage.
Коцев е специалист по киберсигурност, част от класацията на 100-те най-влиятелни IT специалисти в България за 2023 година и отличен с наградата "30 под 30" на "Форбс" за създаването на платформата "Кикимора". Той ще бъде един от представящите презентацията "Анатомията на изкуственото същество", посветена на изчезващата граница между човешкия вид и съвременните езикови модели и техните синтетични признаци на живот.
По думите на Коцев идеята на събитието е да даде перспектива за посоката на развитие на този тип технологии, като за целта в реално време ще бъде създадено изкуствено същество, чиито характеристики ще бъдат разгледани заедно с аудиторията.
Според Коцев рискът от изкуствения интелект не е това, че ще ни изтребят киборги. Рисковете са много по-човечни и се изразяват в невъзможността на много хора да се адаптират към новите технологии.
"Както системите се ъпдейтват редовно, така и човешкият вид трябва да ъпдейтва своя софтуер", казва Коцев, според когото най-голяма заплаха днес е отнася до киберсигурността. Хората трудно различават фалшивото (дийпфейк) от реалността.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg