Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано.
Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по темата информира кореспондентът Кремена Денева.
На телефонната линия на Lege Artis се включва д-р Юлиян Караджов, биохимик, експерт по наркотични вещества, за да коментира новината от вчера.
По думите на д-р Караджов няма страна, която да е овладяла проблема с употребата на наркотици чрез полицейски мерки. Свят без дрога не е имало и вероятно никога няма да има. Целта, според д-р Караджов, трябва да е свързана със свеждане до минимум на проблема. Опит може да бъде почерпен от страни като САЩ и Норвегия, които успешно овладяват ситуацията чрез работещи програми за превенция и адекватно законодателство.
"Забраната на нещо води до по-силни и опасни форми, защото на черно не може да има никакъв контрол", изтъква Караджов.
Доказателство за това е появата на синтетични, експериментални субстанции, при употребата на които децата влизат в ролята на участници в експеримент – това трябва да им бъде обяснено, смята д-р Караджов.
Правилният подход, според експерта, е да бъдат подтикнати подрастващите към рационално мислене и преценка на рисковете в дадени ситуации, свързани с непосредственото бъдеще.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Какво се случва при употребата на вейп устройства обяснява пулмологът д-р София Ангелова.
Темата представлява тревога за цялото общество, тъй като по данни на Националния център за обществено здраве младите хора и тийнейджърите са основните потребители на този тип устройства, подчертава д-р Ангелова.
Специалистът наблюдава жестока заблуда сред младите пациенти, които смятат, че вейповете не им вредят, а напротив – подобряват нервната им система.
Д-р Ангелова потвърждава, че ефектът, свързан с отделяне на допамин в мозъка, наистина води до моментна еуфория, но именно този процес е в основата на развиване на вредна зависимост.
Токсичните вещества в устройствата предизвикват редица вредни ефекти, а химичната реакция, която се осъществява в процеса, е неясна и води до образуването на още вредители.
Основният здравен риск е свързан с унищожаването на фината обвивка на кръвоносните съдове, което създава условия за тромбообразуване, инфаркти и инсулти – състояния, чиято възрастова граница все повече ще спада, според д-р Ангелова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg