Съвместната изложба живопис "Тютюн в устата" на Андрея Ангелова и Росен Марковски се открива на 21 януари от 19.00 часа в галерия "Арт хотел 158" в София.
Експозицията представя индивидуални творби на Андрея и Ро, но и картини, които те са рисували заедно. Двамата се срещат през 2016 г. и предприемат пътешествие "По ръба на морето" по плажове и диви места в България и Гърция, в което се раждат картини и арт прояви. Живеят и творят също и в популярното арт средище" Амфитеатър" в село Долен.
През 2018 г. Андрея и Росензаминават за Италия и създават своето ателие Bottega dell'Arte в Перуджа, Италия, което бързо се превръща в притегателен център за местни и гостуващи художници и музиканти. Там двамата правят изложби и курсове по свободно рисуване.
Именно в Перуджа Андрея и Росен започват да правят сами боите си и експериментират с нови техники и материали.
През 2019 г. пътищата им се разделят – Андрея заминава за Милано да учи, а Росен се връща в София. Ателието му "Конюшнята" (Stables studio 1928) в София събира артисти, художници за изложби и концерти, преживява голямата буря през септември 2023 в Синеморец, а през 2024 създава там Art Park Sinemorets, който дава пространство за творчество на артисти от световен мащаб.
В края на 2024 г. Андрея и Росен се срещат отново в София и решават да направят обща изложба. Дават ѝ заглавието "Тютюн в устата" заради алегорията със сладко-горчивия вкус на живота, а Росен я нарича "изложба – сблъсък и прегръдка". В нея се откриват допирните точки между "Мили чудовища" на Андрея и "Ментални портрети" на Росен.
Чудовищата на Андрея са вдъхновени от кукерските маски и добрите чудовища, които прогонват злите духове. Тя ги пресъздава в картини и скулптури от дърво и глина. Художничката вярва, че те защитават хората от невидими лоши неща, и е щастлива, когато любопитни хора се влюбват в нейните мили чудовища.
Менталните портрети на Росен пък са вдъхновени от жените в живота му, ментални са, защото в тях има повече фантазия, отколкото реалност. Той избира галерия "Арт хотел 158", заради успеха на изложбата си "Разказът на рибите", която прави там през миналата година.
"Тютюн в устата" ще остане в галерия "Арт хотел 158" до 27 януари.Андрея Ангелова е родена през зимата на 1998 г. в София. Картини в частни колекции из Европа, предимно в Милано и Берлин.
Учи в четири академии, но не завършва нито една –две от тях са български - НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и НХА, а другите две са в Италия - Accademia di Belle Arti "Pietro Vannucci" в Перуджа и Accademia di Belle Arti di Brera в Милано.
Росен Марковски има над 60 самостоятелни изложби в почти всички градове у нас, както и във Франция, Чехия, Унгария, Норвегия, Германия Австрия, Италия и др.
Росен е завършил Средното художествено училище за приложни изкуства в Троян и Националната художествена академия – София.
Член е на Съюза на българските художници и на Дружеството на троянските художници. Негови картини са притежание на колекционери и галерии в Европа и САЩ.
Снимки - ФС на Росен Марковски
Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..
За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..
"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..
Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg