Съвместната изложба живопис "Тютюн в устата" на Андрея Ангелова и Росен Марковски се открива на 21 януари от 19.00 часа в галерия "Арт хотел 158" в София.
Експозицията представя индивидуални творби на Андрея и Ро, но и картини, които те са рисували заедно. Двамата се срещат през 2016 г. и предприемат пътешествие "По ръба на морето" по плажове и диви места в България и Гърция, в което се раждат картини и арт прояви. Живеят и творят също и в популярното арт средище" Амфитеатър" в село Долен.
През 2018 г. Андрея и Росензаминават за Италия и създават своето ателие Bottega dell'Arte в Перуджа, Италия, което бързо се превръща в притегателен център за местни и гостуващи художници и музиканти. Там двамата правят изложби и курсове по свободно рисуване.
Именно в Перуджа Андрея и Росен започват да правят сами боите си и експериментират с нови техники и материали.
През 2019 г. пътищата им се разделят – Андрея заминава за Милано да учи, а Росен се връща в София. Ателието му "Конюшнята" (Stables studio 1928) в София събира артисти, художници за изложби и концерти, преживява голямата буря през септември 2023 в Синеморец, а през 2024 създава там Art Park Sinemorets, който дава пространство за творчество на артисти от световен мащаб.
В края на 2024 г. Андрея и Росен се срещат отново в София и решават да направят обща изложба. Дават ѝ заглавието "Тютюн в устата" заради алегорията със сладко-горчивия вкус на живота, а Росен я нарича "изложба – сблъсък и прегръдка". В нея се откриват допирните точки между "Мили чудовища" на Андрея и "Ментални портрети" на Росен.
Чудовищата на Андрея са вдъхновени от кукерските маски и добрите чудовища, които прогонват злите духове. Тя ги пресъздава в картини и скулптури от дърво и глина. Художничката вярва, че те защитават хората от невидими лоши неща, и е щастлива, когато любопитни хора се влюбват в нейните мили чудовища.
Менталните портрети на Росен пък са вдъхновени от жените в живота му, ментални са, защото в тях има повече фантазия, отколкото реалност. Той избира галерия "Арт хотел 158", заради успеха на изложбата си "Разказът на рибите", която прави там през миналата година.
"Тютюн в устата" ще остане в галерия "Арт хотел 158" до 27 януари.Андрея Ангелова е родена през зимата на 1998 г. в София. Картини в частни колекции из Европа, предимно в Милано и Берлин.
Учи в четири академии, но не завършва нито една –две от тях са български - НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и НХА, а другите две са в Италия - Accademia di Belle Arti "Pietro Vannucci" в Перуджа и Accademia di Belle Arti di Brera в Милано.
Росен Марковски има над 60 самостоятелни изложби в почти всички градове у нас, както и във Франция, Чехия, Унгария, Норвегия, Германия Австрия, Италия и др.
Росен е завършил Средното художествено училище за приложни изкуства в Троян и Националната художествена академия – София.
Член е на Съюза на българските художници и на Дружеството на троянските художници. Негови картини са притежание на колекционери и галерии в Европа и САЩ.
Снимки - ФС на Росен Марковски
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg