На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието. Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса, обществото и необходимостта от по-широка подкрепа както от здравната система, така и от работодателите.
Акад. проф. д-р Иван Миланов, невролог и водещ експерт по мигрена, коментира темата в ефира на Lege Atris. В своето изказване той подчерта, че мигрената не е просто силно главоболие, а хронично наследствено заболяване, което се характеризира с нарушена възбудимост на невроните в мозъка.
"Мигрената е болест, която не изчезва сама. Това е състояние за цял живот, което изисква специфична профилактика", обясни проф. Миланов. Според него обществото и пациентите често подценяват мигрената, като много хора не са информирани за същността ѝ и как да я управляват ефективно.
Проф. Миланов обясни, че мигрената е наследствено заболяване, при което нарушенията във възбудимостта на невроните в мозъка водят до появата на мигренни пристъпи. "Ако трябва да я сравня с нещо, бих я сравнил с епилепсията, но при мигрената са засегнати други части на мозъка", посочи той.
Жените страдат от мигрена два пъти повече от мъжете, като начинът на живот също играе роля. Проф. Миланов отбеляза, че стресът е основен провокиращ фактор, докато храните, за които често се смята, че предизвикват мигренни пристъпи, всъщност оказват влияние на много малка част от хората.
Един от основните проблеми, според проф. Миланов, е липсата на правилна профилактика. В миналото са използвани медикаменти с множество странични ефекти, които пациентите често отказват да приемат.
Слушайте!
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg