Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

| обновено на 22.01.25 в 14:08
Снимка: Ройтерс

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието. Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса, обществото и необходимостта от по-широка подкрепа както от здравната система, така и от работодателите.

Акад. проф. д-р Иван Миланов, невролог и водещ експерт по мигрена, коментира темата в ефира на Lege Atris.  В своето изказване той подчерта, че мигрената не е просто силно главоболие, а хронично наследствено заболяване, което се характеризира с нарушена възбудимост на невроните в мозъка.

"Мигрената е болест, която не изчезва сама. Това е състояние за цял живот, което изисква специфична профилактика", обясни проф. Миланов. Според него обществото и пациентите често подценяват мигрената, като много хора не са информирани за същността ѝ и как да я управляват ефективно.

Проф. Миланов обясни, че мигрената е наследствено заболяване, при което нарушенията във възбудимостта на невроните в мозъка водят до появата на мигренни пристъпи. "Ако трябва да я сравня с нещо, бих я сравнил с епилепсията, но при мигрената са засегнати други части на мозъка", посочи той.

Жените страдат от мигрена два пъти повече от мъжете, като начинът на живот също играе роля. Проф. Миланов отбеляза, че стресът е основен провокиращ фактор, докато храните, за които често се смята, че предизвикват мигренни пристъпи, всъщност оказват влияние на много малка част от хората.

Един от основните проблеми, според проф. Миланов, е липсата на правилна профилактика. В миналото са използвани медикаменти с множество странични ефекти, които пациентите често отказват да приемат.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10