В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева.
Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив.
Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство. Следва приятелство, базирано на общи стремежи. Стремежи към красота, естетика, изящество и непринуденост в себеизразяването. Това е и основата на съвместна изложба, която дава възможност за едно задълбочено индивидуално изследване на емоции, виждания и търсения чрез индивидуалните за всяка от тях изразни средства.
Силвина споделя: "Моя житейски път и израстване, алхимизирането на семенцето, което съм, и превръщането му в това, за което е било изначално създадено, е моята творческа биография. То е истински важното."
Борислава черпи вдъхновение от природни образувания, варовикови пещери, дървета, скелети на морски безгръбначни, корали, които придават усещане за близка, позната ни, комфортна среда. За нея е характерно, че вдъхновява с пластики, създадени от глина, с наглед прости извивки, но криещи невероятни форми и отражения.
Диана е завършила изобразително изкуство в университета Мидълсекс, Лондон, през 2015 г., под ръководството на професор Саймън Рийд. Впечатлен от артистичните умения на Диана да съчетава природни материали в композициите си, той постепенно започва да насочва вниманието ѝ към лендарт – съвременно художествено течение, възникнало в края на 60-те години на ХХ в.
Това е живописният букет от стремежи на Диана, Силвина и Борислава. А свързващото звено на дамската творческа коалиция със сценичните изкуства е режисьорът Светлозар Гагов, който прави оригинална постановка от общото им гостуване в "Трамвай по желание".
Снимка – БНР
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg