В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти.
Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид Беласко. Докосва го дълбоко именно личната драма на нещастната японска девойка. Работа по творбата започва през 1901 г., но често се налага да спира. Проявява интерес към културата на Япония и се консултира с известната японска актриса Сада Яко, както и със съпругата на японския посланик. Премиерата е на 17 февруари 1904 г. в Миланската Скала, но е пълно фиаско и това води до преработка на някои от сцените. В новия вид е играна същата година на 28 май в Бреша. Това вече е триумфа на "Мадам Бътерфлай". През 1906 г. е поставена в "Ковънт Гардън" - Лондон, а на следващата в "Опера комик" - Париж.
За военноморския лейтенант Бенджамин Франклин Пинкертон бракът му с Чо-Чо-Сан, известна като Пеперудата, е неангажиращо удобство по време на престоя му в Нагасаки. От друга страна, Чо-Чо-Сан приема брака много сериозно, приема християнската вяра и плаща жесток данък – семейството я проклина и изоставя. Творбата показва явния културен сблъсък между принципите на два свята, между културата на Изтока и Запада.
Изпълнителски състав:
• Чо-Чо-Сан (мадам Бътерфлай) – Марина Ребека (сопран)
• Сузуки, нейна прислужница – Дария Шушкова (мецосопран)
• Бенджамин Франклин Пинкертон, лейтенант от американския флот – Джошуа Гереро (тенор)
• Шарплес, посланник на Щатите в Нагасаки – Стефан Астахов (баритон)
• Горо, сватовник – Матеус Шмидлехнер (тенор)
• Принц Ямадори – Александър Илвакин (баритон)
• Будистки монах, чичо на Чо-Чо-Сан – Евгений Солодовников (бас)
• Якусиде, другият чичо на Чо-Чо-Сан – Юрай Кучар (бас)
• Имперския комисар – Андрей Максимов (бас)
• Официалния секретар – Олег Залицкий (бас)
• Майката на Чо-Чо-Сан – Кристина Агур (мецосопран)
• Лелята – Анна Лах (сопран)
• Братовчедка – Мария Изабел Сегара (сопран)
• Кейт Пинкертон – Анита Монсерат (мецосопран)
Хор и оркестър на Виенската държавна опера
Диригент – Джампаоло Бизанти
Снимки - Wiener Staatsoper / Michael Pöhn
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg