Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица на университетите в Ямбол

Снимка: БТА

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите", която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии.

Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния университет в София и още две учебни заведения от Стара Загора и Ботевград.

Какви са перспективите за развитие, които университетите предлагат, и кои са най-често задаваните въпроси от кандидат-студентите – Иван Христов, зам.-председател на Младежкия парламент на Ямбол:

"Всеки ученик може да отиде, при който университет иска и да попита персонално, каквото го интересува. Форматът, в който направихме събитието, е такъв, че вътре в залата има презентация, която върви от даден университет по програмата. И отвън в главното фоайе са наредени всички останали гости за дадения ден и по всяко време всеки ученик може да отиде и да пита, каквото го интересува реално. Познавам много хора, които имат амбиции да заминат за чужбина, докато в Ямбол мога да преброя на пръстите на едната си ръка хората, които знам, че със сигурност искат да заминат дали в Европа, дали в Америка."

Целта е младите хора, които завършват сега или догодина, да се информират по-рано и да направят правилен избор.

Седмицата на университетите ще продължи до 6 февруари.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античен театър,Пловдив

Античният театър ще приюти мащабен мултижанров спектакъл

Пловдивският театър стартира мегапроекта MedMen . Неговата крайна цел е създаването на мащабен мултижанров спектакъл "Преплетеният човек" с премиера на сцената на Античния театър. Той ще е посветен на богатата и многолика идентичност на Средиземноморието. Проектът започна днес с откриване на научна конференция и изследване на тема "Средиземно море:..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Германия закрива Комисията "Лимбах"

Германското правителство закрива комисията "Лимбах" и така променя процедурата за реституция на заграбените от нацистите произведения на изкуството. Юристи, историци и асоциации на жертвите изразяват загриженост, че така собствениците  няма да си получат обратно откраднатото, съобщава Дойче Веле.  Общественият дебат започва в началото на годината..

публикувано на 07.02.25 в 15:07
Жак Одиар

Жак Одиар разкритикува поведението на Карла София Гаскон

Френският режисьор на мюзикъла "Емилия Перес"  Жак Одиар разкритикува поведението на испанската актриса Карла София Гаскон и се разграничи от нея. Реакцията му е продиктувана от противоречивото ѝ държание, след като нейни расистки и ислямофобски туитове станаха обществено достояние.  Карла София Гаскон, звездата от мюзикъла "Емилия Перес", е..

публикувано на 07.02.25 в 14:15

Научна експедиция откри най-голямото подземно термално езеро в света

Чешки научен екип откри най-голямото подземно термално езеро в света , съобщава чешката обществена телевизия. То се намира в Южна Албания , в района Вромонер , близо до границата с Гърция . Езерото Неурон (Neuron) е уникално в света . То е с дължина 138 метра, ширина 42 метра и обиколка 345 метра , като побира 8335 кубически метра..

публикувано на 06.02.25 в 14:33

Мистър Котка с изложба в Париж

В галерия Ле Гран Колори в Париж се открива изложба, посветена на котките в уличното изкуство . Автор на рисунките е художникът, известен с артистичния си псевдоним Мистър Котка . Той представя своите герои, изобразени на различни места във Франция . Господин Котка е авторът на известната жълта котка , рисувана преди 25 години..

обновено на 06.02.25 в 14:20