Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай ще изследва южния полюс на Луната

Снимка: CNN

Автор: Антония Желева, стажант-репортер

Китай планира да изпрати летящ робот, който да изследва южния полюс на Луната в търсене на ледени находища, съобщава CNN. Според експерти намирането на вода би могло да намали разходите за пилотирани мисии и дори да осигури ресурс за изграждане на база. Летящото устройство е част от мисията "Чанге-7" (Chang'e 7), която е ключова стъпка в китайските планове за изпращане на астронавти на Луната до 2030 година.  

Роботът ще има способността да се придвижва чрез скокове от осветените зони към сенчести кратери, където се предполага, че има замръзнала вода. Той ще използва специални сензори за анализ на ледените отлагания, съобщава CNN. Според учените те са от решаващо значение за бъдещи космически експедиции, тъй като могат да осигурят не само питейна вода за астронавтите, но и гориво за ракетите.

Проектът поставя Китай в директна конкуренция със САЩ, които също разработват мисии към южния полюс на Луната. Американската програма "Артемида" предвижда завръщане на астронавти на Луната до 2026 година, което засилва надпреварата за контрол над ключови лунни ресурси. Условията на лунния южен полюс са изключително сурови, с температури, достигащи до минус 250 градуса по Фаренхайт, което ще бъде сериозно изпитание за китайския робот. Ако по време на мисията бъде потвърдено, че ледът може да бъде добиван и използван ефективно, това ще проправи пътя за изграждането на първата човешка колония на Луната. 

Успешното откриване на значими водни ресурси би могло да промени начина, по който човечеството планира дългосрочни мисии в космоса.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Научна експедиция откри най-голямото подземно термално езеро в света

Чешки научен екип откри най-голямото подземно термално езеро в света , съобщава чешката обществена телевизия. То се намира в Южна Албания , в района Вромонер , близо до границата с Гърция . Езерото Неурон (Neuron) е уникално в света . То е с дължина 138 метра, ширина 42 метра и обиколка 345 метра , като побира 8335 кубически метра..

публикувано на 06.02.25 в 14:33

Мистър Котка с изложба в Париж

В галерия Ле Гран Колори в Париж се открива изложба, посветена на котките в уличното изкуство . Автор на рисунките е художникът, известен с артистичния си псевдоним Мистър Котка . Той представя своите герои, изобразени на различни места във Франция . Господин Котка е авторът на известната жълта котка , рисувана преди 25 години..

обновено на 06.02.25 в 14:20

Над 45 млн. евро за наука: Кипър ще финансира нови програми

Кипър насочва над 45 млн. евро за финансиране на нови научни програми през тази година, съобщиха от Фондацията за изследвания и иновации при обявяването на първите покани за участие. Голямата цел е страната да се утвърди като регионален център за научни изследвания, иновации и нови технологии . За първи път целево финансиране ще насърчава..

публикувано на 06.02.25 в 14:20

Кралят на Испания: Решението на Тръмп да премахне испанския от сайта на Белия дом е "поразително"

Кралят на Испания Фелипе VI заяви, че решението на президента на Съединените щати Доналд Тръмп да премахне испанския език от сайта на Белия дом е "поразително" и се надява то да бъде "временно" . Той обяви това по време на годишната среща на Борда на настоятелите на Института "Сервантес" , която се проведе в Кралския дворец в Мадрид в..

публикувано на 06.02.25 в 14:15

"Черната книга – медитации за всеки ден" от Свами Тиртха в Пловдив

Нашумялата в цял свят книга на Свами Тиртха "Черната книга – медитации за всеки ден" тази вечер ще има премиера в Пловдив. Книгата е преведена на български от Фондация "Калпатару" и съдържа 366 медитации – по една за всеки ден. Съчетава древни мъдрости, извлечени от световните традиции, със съвременни философски и духовни размисли, което я прави..

публикувано на 05.02.25 в 17:15