Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Антоанета Тончева

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Делото се отнася до заплащането с публични средства на лекарствени продукти, медицински изделия и медицински храни

Снимка: Организацията

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева, генетик и член на сдружението "Общност Мостове".

Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето.

През януари 2024 година сдружение "Общност МОСТОВЕ" е сезирало Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно дискриминативните ограничения и неравното третиране на различни групи пациенти, заложени в чл. 82 от Закона за здравето и Наредба № 2 от 27 март 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане.

Делото е спечелено, като КЗД е дала препоръка да се адаптира законодателството за нуждите на дискриминираните пациенти.

Въпросната Наредба № 2 регулира правилата в звеното от НЗОК, заместващо закрития Фонд за лечение на деца в чужбина. По думите на д-р Тончева наредбата е ограничаваща както по възраст, така и по видове заболявания.

Парантералното (венозно) хранене на пациенти над 18 г., както и осигуряването на екзотични медицински храни, необходими на хора с редки метаболитни заболявания, не са в списъците на НЗОК и няма механизъм, по който държавата да подпомогне скъпите нужди на пациентите, изтъква д-р Тончева.

Пробив е постигнат по отношение на малнутрицията (недохранване) – състояние, при което някои хора трябва да се хранят през тръбичка. И тук, по думите на д-р Тончева, е проявена дискриминация, тъй като НЗОК поема храните на пациентите над 18 г. единствено ако става въпрос за хранене през тръбичка – това далеч не покрива всички заболявания, състояния и нужди.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Атанас Семов

Еврото предполага ниска инфлация и задържане на цените – то е "инфлационна котва"

Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..

публикувано на 20.05.25 в 12:50
Нина Цанева, Н. Пр. Катрин Банън и Емилия Клайн

Н. Пр. Катрин Банън: За българо-ирландските културни и бизнес отношения

За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..

публикувано на 20.05.25 в 09:40

Антон Митов представя: Транспортно-туристически неволи

За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..

публикувано на 19.05.25 в 18:45
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25