На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Тазгодишното мото на събитието – "Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука".
Форумът ще постави фокус върху най-модерните постижения на човечеството и иновациите, които оформят нашето бъдеще в условията на екстремни промени. Сред основните теми, които ще бъдат дискутирани, се открояват екстремните климатични бедствия, изкуственият интелект, геополитическите трансформации и влиянието на тези фактори върху човешкото здраве и устойчивостта на обществата.
Според Леона Асланова изборът на заглавие за всяко издание на форума се прави въз основа на задълбочени анализи на световните икономически и иновационни индекси. „Следим глобалния индекс за иновации, глобалния индекс за мира и икономическите показатели на държавите. По този начин определяме най-актуалните теми, които ще бъдат в центъра на световния дискурс“, сподели тя.
Тя изрази надежда, че в бъдеще ще бъде постигнато ново равновесие и разум сред великите сили, което ще доведе до по-стабилна и устойчива глобална среда.
За повече информация относно темите и участниците на форума, слушайте интервюто интервю в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg