Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между утопия и антиутопия, като за целта се споменава и за някои експерименти – например "Вселена 25" на Джон Калхун, който потвърждава невъзможността за успешно развитие на даден биологичен вид в условията на "земен рай".

Споменават се имената на писатели като Андрей Замятин, Олдъс Хъксли, Джордж Оруел, Фарид Закариа, Лиу Цъсин и др. Александър Кьосев засяга аспекти на съвременните митотворчества за защита на природата, а Зорница Гъркова се спира на предизвикателствата пред земеделието, опасностите за израждане на почвения слой и съответно – на храните, които консумираме.

Николай Русев упоменава новия си сборник "Хроники на опитната мишка" и говори за усещането на съвременния човек за нещо като живот в антиутопичен свят. Владимир Полеганов разказва за преводите си на "Пост USA“ от Фарид Закариа и "Издихание" на Тед Чанг, анализира китайския писател Лиу Цъсин и смесването на фикция и реалност не само в полето на фантастичната литература, но и в политическото битие на днешния свят. Според Николай Русев условностите на нашия свят са изключително крехки за разрушаване, например паричните системи, вярата в стабилността на непрестанно нарастващия консуматорски списък и др.

Не може детето да става нещо като майка на майка си, демистифицира Александър Кьосев природозащитните парадокси в днешното общество, като за поясняване на символиката на това твърдение цитира името на Грета Тунберг.

Участниците осъзнават и опасностите от прекомерно сгъстяване на негативните краски относно бъдещето, съзирайки в това своеобразен маркетингов похват на културния пазар в конкурентната капиталистическа среда.

Предаването можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15