Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между утопия и антиутопия, като за целта се споменава и за някои експерименти – например "Вселена 25" на Джон Калхун, който потвърждава невъзможността за успешно развитие на даден биологичен вид в условията на "земен рай".

Споменават се имената на писатели като Андрей Замятин, Олдъс Хъксли, Джордж Оруел, Фарид Закариа, Лиу Цъсин и др. Александър Кьосев засяга аспекти на съвременните митотворчества за защита на природата, а Зорница Гъркова се спира на предизвикателствата пред земеделието, опасностите за израждане на почвения слой и съответно – на храните, които консумираме.

Николай Русев упоменава новия си сборник "Хроники на опитната мишка" и говори за усещането на съвременния човек за нещо като живот в антиутопичен свят. Владимир Полеганов разказва за преводите си на "Пост USA“ от Фарид Закариа и "Издихание" на Тед Чанг, анализира китайския писател Лиу Цъсин и смесването на фикция и реалност не само в полето на фантастичната литература, но и в политическото битие на днешния свят. Според Николай Русев условностите на нашия свят са изключително крехки за разрушаване, например паричните системи, вярата в стабилността на непрестанно нарастващия консуматорски списък и др.

Не може детето да става нещо като майка на майка си, демистифицира Александър Кьосев природозащитните парадокси в днешното общество, като за поясняване на символиката на това твърдение цитира името на Грета Тунберг.

Участниците осъзнават и опасностите от прекомерно сгъстяване на негативните краски относно бъдещето, съзирайки в това своеобразен маркетингов похват на културния пазар в конкурентната капиталистическа среда.

Предаването можете да чуете в звуковия файл.  


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10