Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла вода в София. В същото време всяка зима жителите на града се сблъскват с прекъсвания в отоплението и негативните последици от липсата на топла вода.
Енергийната бедност е хроничен и все по-тежък проблем в страната. Само за отоплителния сезон 2023/2024 г. държавата е изразходвала над 233 милиона лева за подпомагане на около 650 хиляди домакинства. Тези средства са осигурени както от националния бюджет, така и от европейския механизъм за възстановяване след COVID-19.
Въпреки мащабните инвестиции, настоящият модел на подпомагане остава неефективен. Вместо да стимулира енергийната ефективност, той насърчава разхищението и удължава употребата на замърсяващи източници на отопление. Най-често използваните горива – дърва и въглища – не само допринасят за влошаване на качеството на въздуха, но и имат пряк негативен ефект върху здравето на хората.
Според доклад на Българската академия на науките, замърсяването на въздуха в страната е резултат от комбинация от фактори. Освен местните източници, има и пренос на вредни емисии от въглищни електроцентрали в други райони. Въпреки това, основният замърсител през зимните месеци остава битовото отопление.
"В много райони основното гориво са дървата, макар че използването на въглища намалява. В отделни части на градовете дори се горят нерегламентирани материали“, коментира Балин Балинов, координатор на кампанията "Енергийни решения" към "Грийнпийс".
Транспортът също е постоянен източник на замърсяване през цялата година, а проблемът се задълбочава от липсата на ефективен контрол. "Публична тайна е, че все още съществува бизнесът с продажбата на филтри", добавя Балинов.
За да се преодолее този порочен модел, е необходимо преминаване към устойчива и децентрализирана енергийна система. Кампанията "Енергийни решения" на "Грийнпийс" работи за включването на гражданите като активни участници в процеса на производство на енергия за собствени нужди.
Въвеждането на повече възобновяеми източници и насърчаването на енергийната ефективност могат не само да намалят зависимостта от замърсяващи горива, но и да облекчат финансовата тежест за домакинствата.
Слушайте!
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg