Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 347 години от рождението на Антонио Вивалди

Портрет от неизвестен автор, 1723
Снимка: Уикипедия

Днес се навършват 347 години от рождението на големия италиански композитор Антонио Вивалди. По този повод в катедралата "Свети Климент" в Прага ще се състои концерт, озаглавен "Четирите сезон", а произведения от творчеството на композитора ще изпълнят музикантите от Бохемския симфоничен оркестър.

В програмата ще прозвучат "Годишните времена", опери, кантати и църковна музика, написани от Вивалди. Бохемският симфоничен оркестър включва 11 музиканти, които ще изсвирят творбите на цигулка, виола, контрабас, виолончело и орган. Към тях се присъединяват сопран и тенор, които ще изпеят арии от  известни опери. Освен творби на Антонио Вивалди, зрителите ще могат да чуят още: "Малка нощна музика" от Моцарт; "Токата в ре минор" от Бах; "Библейски песни – Бог е моят пастир" от Дворжак; "Аве Мария" от Шуберт и много други. Бохемският симфоничен оркестър в Прага е основан от диригента Мартин Шанда и в него участват известни класически музиканти от Чехия. Оркестърът има богат репертоар, който включва и сложни за изпълнение произведения. 

Антонио Вивалди е роден през 1678 година във Венеция. Още от малък заедно със своя баща свири на цигулка и орган. Автор е на над 400 музикални произведения, като създава и кантата за сватбата на Луи ХV. Най-известната творба в богатото му творчество са "Годишните времена" – цикъл от 4 цигулкови концерта, всеки от по 3 части. През целия си живот композиторът живее скромно По времето, когато Наполеон и неговата войска преминават през Венеция, голяма част от партитурите му са откраднати или унищожени. На много места днес в родния му град ще се проведат концерти, с които ще се отбележи годишнината.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13