Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Импуслът в мен: Ксенофобия и расизъм

Снимка: Рixabay

Най-големият враг на съвременната демокрация е нарушаването на човешките права. Използвайки ксенофобията, нацизмът извърши едно от най-големите престъпления на ХХ век, довело до унищожаването на милиони хора. Крачката от погазване на правата на една група хора към това, правата на друга група и на всеки отделен човек да бъдат погазени, е понякога много малка и е непредвидимо кога може да бъде направена.

Психолози и политолози изразяват сериозна загриженост по разрастващите се в последните години ксенофобски прояви и публични изявления, и то най-вече към хора, които търсят убежище в пострадали от организирано насилие. Ксенофобията се основава на един нормален психичен механизъм – на онова, което ни ужасява в един непознат, един друг, един не-аз.

Ръководителите на проекта "Да отгледаш ксенофоб – застъпническа кампания за толерантно образование", твърдят, че в учебниците ни има крещящи примери на расизъм, дискриминация и неравенство между половете и подкрепят проучването си с факти. Според тях примерите за нетолерантност в учебници и помагала от начален курс били много. Например, ако в илюстрациите присъстват деца с увреждания, те са в конфликт с останалите. За сравнение в чешкото букварче детето с инвалидна количка играе с останалите дечица, а в нашите буквари – жената с инвалидната количка е на пътеката и пречи на останалите да минат.

Все повече държави започват да предприемат мерки срещу пропагандата на расистки, ксенофобски и крайни националистически идеи онлайн. Дори има разкрит неонацистки сайт в българското интернет-пространство.

Известно е, че в САЩ съдържанието в Интернет е защитено като свобода на словото по силата на Първата поправка в американската Конституция, но въпреки това големи компании, като е-Bay и Google вече премахнаха расистки сайтове и онези за продажба на нацистки знаци.

Проблемът става все по-актуален и за България, където етническото напрежение нараства непрестанно. ЕС прие нови правила за борба срещу расизма и престъпленията на омразата. Те предвиждат присъди до три години затвор за онези, които отричат или омаловажават геноцида, прилаган спрямо евреите по време на Втората световна война. 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05