Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разсичащият сериал с българско участие

Стефан Щерев (вляво) и Емил Янев
Снимка: Калина Станева

В епизод 580 "Трамвай по желание" представя на своята публика шедьовъра в жанра на документално-художественото кино – сръбско-българския минисериал "Операция Сабя".

Да припомним. "Сабя" е името на операцията по залавянето на организаторите, поръчителите, извършителите и предателите през 2003 година. Над 10 000 са разпитаните заподозрени, 4500 са арестувани.

В дъното на всичко стои т.нар. Земунски клан – смятан за най-голямата престъпна групировка на Балканите, която имаше и български "кореспонденти".

И афористично, и пророчески до днес звучат думите на големия сръбски политик и смел гражданин Зоран Джинджич, с които завършва сериалът: "Историческата несправедливост не може да се поправи. Може да вземете аквариум и да направите рибена чорба. Но не можете да вземете рибена чорба да направите аквариум – сготвили сте рибата и това е".

"Операция Сабя" е образец не само за киноизкуство, а и за демократично мислене и активна гражданска позиция. Историята, разказана в лентата би трябвало да прозвучи като силно предупреждение към свободомислещите и проевропейски сили в днешна България, защото показва колко лесно и колко жестоко една страна може да бъде тласната в грешна и пагубна посока. Този политически трилър навежда към разнопосочни аналогии с нашата действителност – вътрешнополитически заговори и интриги, криворазбрана лоялност на службите за сигурност, задкулисни връзки между медиите, властта и полицията, възможностите за външно влияние върху геополитическата ориентация.

Заедно с копродуцентите от "Агитпроп" и Националния филмов център, българското участие в забележителния сериал се обогатява и от участието на актьора Стефан Щерев. Стефан носи в "Трамвай по желание" и висока добавена стойност към телевизионната лента – свидетелствата на присъстващия в ситуацията. По време на бурните и съдбоносни събития от 2003 г. той живее и работи в Сърбия и е пряк очевидец на картината, която промени трайно съдбата на западната ни съседка.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56
Димитър Узунов

Тийнейджърът в мен: Димитър Узунов

Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство.  Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..

публикувано на 28.07.25 в 12:37