Работещи в здравеопазването излизат на протестен палатков лагер пред Министерството на здравеопазването. Според информация на репортера Елена Бейкова исканията са за увеличение на заплатите на работещите в здравната система с 20%, вдигане на средствата за храна, по-голямо финансиране на спешната помощ и признаване на категориен труд на спешните медици.
От синдиката "Защита" се обявяват против намаляване на стойността на клиничните пътеки и ограничаване на броя хоспитализации.
Заявката е протестът да се проведе за неопределен период от време. В 14 ч. в сградата на МЗ ще се състои среща между националния синдикат и министъра на здравеопазването Силви Кирилов.
Очаква се и пресконференция пред МЗ – чуйте повече в звуковия файл:
Красимир Митов от независимия синдикат "Защита" коментира в Lege Artis исканията на здравните работници.
Протестът ще продължи, като исканията са свързани с нерешени в продължение на години проблеми, касаещи цялото съсловия, както и пациентите.
В протеста са представени всички структури, които се финансират директно от МЗ – от общински и държавни болници до кръводарителски центрове, психиатрични заведения, РЗИ-та и центрове за оказване спешна помощ. Участниците са "от санитар до доцент", заявява Митов.
"Обещанията приключиха. Очакванията от този министър са много сериозни заради казаното преди изборите", подчертава той.
Продължаваме да следим темата.
Повече за исканията на протестиращите чуйте в звуковия файл:
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg