Публичното показване на човешки останки в Обединеното кралство, включително древните египетски мумии в Британския музей, трябва да се случва само със съгласието на потомците им – за това призовават британски депутати, обединени в Общопартийна парламентарна група за африкански репарации, съобщава "Гардиън".
Докладът, наречен "Полагане на предци в покой", разглежда основно случаи, свързани с Африка. В него се призовава човешките останки, включени в музеите като културни артефакти, да бъдат върнати в страните им по произход, когато е възможно. Според депутатите законът трябва да бъде променен, за да позволи на националните музеи, като Музея по естествена история и други, да ги премахнат от постоянната си колекция.
Съгласно предложенията музеите, университетите и други институции трябва да изискват лиценз за съхранението им. Докладът също така предлага създаването на мемориал или място за погребение в Обединеното кралство за останки, които не могат да бъдат върнати, тъй като точният им произход е бил унищожен поради колониалното присъствие.
Депутатът от Лейбъристката партия Бил Рибейро-Ади коментира пред "Гардиън", че поставянето на човешки останки на показ е неетично и че трябва да проявим уважение към паметта на тези хора. Той добавя, че в момента всеки може да притежава, купува и продава мумии, стига те да не са придобити незаконно.
Депутатите предлагат още подобни продажби да бъдат забранени на основание, че става въпрос не за търговски обекти, а за човешки същества.
Има ли места за момичета и момчета на възраст от 13 до 20 години в градската среда на Пловдив? – този въпрос поставиха на дискусия организаторите от BG Бъди активен и Младежки център Пловдив . Младежите обсъдиха защо липсват такива пространства, къде биха могли да се намират и как трябва да изглеждат. Проектът задава провокативния въпрос:..
Френската информационна агенция France-Presse, американската Associated Press, канадско-британската Reuters и новинарската служба BBC News на британската обществена корпорация отправиха съвместен призив към Израел д а разреши влизането и излизането на журналисти в и от Газа – територия, която според ООН и неправителствени организации е изправена..
Унгарските власти забраниха на ирландската рап група Kneecap да влезе в страната и да участва в музикалния фестивал Sziget , съобщи агенция Ройтерс . Решението е мотивирано с обвинения в антисемитска реч на омразата и изразяване на подкрепа за палестинската групировка Хамас и ливанската Хизбула . Говорителят на унгарското правителство Золтан..
Колумбийският университет ще изплати 200 милиона долара на правителството на Съединените щати в рамките на три години, за да прекрати федерални разследвания, свързани с предполагаеми нарушения на антидискриминационното законодателство. Решението идва след остър политически сблъсък с президента Доналд Тръмп, който обвини университета в неспособност да..
Тази вечер в галерия "Arsenal of Art" Биляна Вранчева представя книгата си "Прекрасният свят на Карибите – Гваделупа, Тринидад и Тобаго, Доминика, Бахами и Каймани". Това са само поредните дестинации, за които тя разказва в своите пътеписи. Държавите, които е посетила, вече са над 140. Биляна Вранчева е съдия, но пътешествията и срещите с..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg