В епизод 583 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с виртуозния музикант, джазмен, композитор, пианист и диригент Любомир Денев-баща.
Конкретен повод е събитие, което предизвиква интереса на цялата музикална общност в България. На 18 март 2025 г. Русенската опера представя премиерата на моно-операта "Алма", посветена на Алма Малер, съпругата на Густав Малер. Творбата е създадена от композитора Любомир Денев-баща по поетичното либрето на живеещият и работещ в САЩ диригент, поет и драматург Герган Ценов. Режисьор на спектакъла е друга знаменитост - Вера Немирова, ролята на Алма изпълнява известната немска оперна прима Мария Хелгат, която на сцената си партнира с ансамбъл от оркестъра на Държавна опера – Русе и деца от Русенска детска опера. Оригиналната сценография е на художника Юлиян Табаков. Всъщност това е световна премиера на операта, като част от програмата на Международния фестивал "Мартенски музикални дни".
Текстът интерпретира драматичния живот на Алма Малер – интересна и противоречива личност, спътница на известни хора от артистичния свят в Европа между двете Световни войни: композитора Густав Малер, архитекта Валтер Гропиус, художника Оскар Кокошка, писателя Франц Верфел.
За Любо Денев сякаш знаем всичко, но Вера Немирова е по-слабо позната на българската публика, макар да е световна знаменитост в операта. Немирова живее и твори в Германия. Тя е едно от най-ярките имена от съвременната оперна режисура в Европа. Родена в София, тя е потомка на рода Немирови - майка й е оперната певица и педагожка Соня Немирова, а баща й е оперният режисьор Евгени Немиров, син на писателя Добри Немиров.
Любопитна и важна подробност е, че на това събитие национална премиера прави и скъпоценен музикален инструмент – малкият салонен роял "Diederichs Frères" – St. Pètersbourg, дарен на Държавна опера - Русе в края на миналата година.
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните,..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg