Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Венеция започва фестивалът "Аквамур", посветен на водата и екосистемите

Снимка: Venice Insider Guide

Започва фестивалът "Аквамур" във Венеция. Той е посветен на водните екосистеми и се провежда всяка година, малко след Международния ден на водата и земята. Учени, изследователи и нобелови лауреати, които са се посветили на изучаване на водното богатство, ще вземат участие в празника. 

Тази вечер на сцената на "Театрино ди Палацо Грасси" ще бъде откриването на събитието. То ще започне с театрална постановка и концерт, посветени на водата. На отделни места в града са планирани изложби на водни инсталации, придружени със специални светлинни ефекти. Част от тях са поставени върху гондоли, които ще преминат през по-малките канали на града. По време на събитието ще се проведат конференции, семинари и изложби, насочени към популяризирането на най-важния ресурс на планетата: водата. 

Фестивалът е част от амбициозния проект за превръщане на града-лагуна в световна столица на водата – "Венецианска водна долина". Друга важна цел, която организаторите си поставят, е "Аквамур" да образова хората в опазването на водните ресурси не само във Венеция, а и в световен мащаб. 

Фестивалът ще постави акцент върху биомимикрията. Това е научен подход, основан на доказани модели и стратегии на природата, за решаване на предизвикателства, пред които хората по света се изправят. Според биологът Марта Мусо: "Венеция е като лаборатория на бъдещето. Затова в ерата на изкуствения интелект, трябва да се върнем там, откъдето произлиза животът".

Фестивалът ще завърши утре вечер със специална програма, посветена на рождения ден на града, който навършва 1604 години от създаването си.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юбилейно издание на "Народен събор Пловдив" събира над 4500 участници

Днес се открива десетото издание на "Народен събор Пловдив". То ще продължи до неделя. Над 4500 изпълнители от цялата страна се включват в юбилейното издание на събора . Съборът се провежда в парк "Лаута" в града под тепетата. Събитието се организира с подкрепата на Община Пловдив и район "Тракия" и е част от Културния календар на града...

публикувано на 16.05.25 в 16:17

Литературният фестивал в Дъблин стартира с богата международна програма

В Дъблин започна Международният литературен фестивал — едно от водещите културни събития в света на литературата. Програмата включва участието на десетки международни гости и събития, насочени както към възрастни, така и към деца. От 16 до 25 май Мериън Скуеър Парк се превръща в сцена на Международния литературен фестивал в Дъблин . Той ще посрещне..

публикувано на 16.05.25 в 14:35

Сицилия разцъфва: Бароковият фестивал "Инфиората" започна в Ното

В град Ното, разположен на остров Сицилия, днес следобед започва 46-то издание на бароковия фестивал "Инфиората" . Основните улици в града ще бъдат покрити с килими от цветя, подредени в различни фигури. Мотото на събитието тази година гласи "Мирът се превръща в изкуство" . Според организаторите и аранжорите изкуството създава мир, който обединява..

публикувано на 16.05.25 в 14:30

Le Monde: Френската министърка на културата се конфронтира със средите, които трябва да защитава

Френската министърка на културата Рашида Дати предизвиква бурни реакции в културните среди с поведението и изказванията си – това коментира Мишел Герен, главен редактор на вестник Le Monde, в днешната си колонка. Той описва Дати като " артистка на провокацията ", която сякаш търси конфронтация с творческите среди, които всъщност трябва да защитава...

публикувано на 16.05.25 в 14:10

Бебе в САЩ получи първата персонализирана генотерапия

Бебе с рядко заболяване в Съединените щати стана първият човек в света, получил персонализирано лечение с помощта на революционната технология CRISPR (произнася се "криспър"), предаде RTVE. Тя позволява на учените да променят ДНК с изключителна точност. Момченцето страда от изключително рядко и животозастрашаващо генетично заболяване – тежък..

публикувано на 16.05.25 в 14:05