Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кардиолози призовават за изследване нивото на липопротеин поне веднъж в живота

Проф. Арман Постаджиян
Снимка: Кирил Чобанов, БНР

Кардиолози призовават за изследване нивото на липопротеин поне веднъж в живота – интервю в Lege Artis с кардиолога проф. Арман Постаджиян, началник на отделението по кардиология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българската лига по хипертония.

Изследването на липопротеина е част от разширения липиден панел, зад който се крие рискът от сърдечно-съдови инциденти. През последните години се разбра, че тази частица е атерогенна. Това е генетичен фактор, обяснява кардиологът.

Особено хората с ранни сърдечно-съдови инциденти или тези, които произхождат от фамилии с по-висока честота на такива случаи, е важно да се подложат на това изследване, подчертава проф. Постаджиян.

Профилактични пакети обхващат показатели, които се променят динамично, а в случая с липопротеина това не е така. Такова изследване се прави рядко – обикновено веднъж в живота, пояснява кардиологът.

Липидите са важни, защото се отнасят пряко до атеросклеротичните заболявания, в това число до инфарктите, инсултите и периферната съдова болест.

Атеросклеротичните заболявания са заболяванията на нашето време и това няма да се промени в близкото бъдеще, смята проф. Постаджиян – чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22