В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия.
Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра
"Работата в Българското национално радио и особено със Симфоничния оркестър е изключително интензивна," споделя маестро Илиевски. Според него този състав заслужава цялата енергия, която човек може да му отдели. Това е ангажимент, който изисква отдаденост и постоянна работа.
Емоциите – подценяван, но ключов аспект в музиката
Емоционалната страна на музикалната професия често е подценявана, а всъщност тя играе съществена роля както на сцената, така и в личния живот на музикантите. "Често забравяме, че емоциите ни владеят и се отразяват дори на физическото ни състояние," казва Илиевски. Въпреки високото темпо на работата си през последните години, той не се чувства уморен, а напротив – щастлив от мястото, което заема в музикалния свят.
Отвореност към нови идеи и различни гледни точки
За маестрото скуката в дирижирането настъпва, когато един диригент е прекалено убеден в собствените си възгледи и вярва, че неговият подход е единствено правилният. "Винаги някой може да ви изненада и да ви предложи нещо, за което не сте се замисляли," споделя той. Според него творческият процес е непрекъснато учене и взаимодействие.
Баланс между професията и личното време
В последните години свободното време за маестро Илиевски е сведено до минимум. "Не може да се каже, че го отдавам на нещо по-различно от несвободното ми време," споделя той с усмивка. Професията му напълно го поглъща, но това е избор, който той прави с радост и страст.
Слушайте!
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg